Muhabbet kuşu nasıl beslenir?


0

muhabbet-kusu

Sevimli ve minik dostlarımız olan muhabbet kuşları, sağlıklı olduklarında oldukça neşeli olmakla birlikte etrafındakilere de neşe katan evcil hayvanlardır. Hastalıklarını ömürlerinin çoğu zamanında saklamayı ustalıkla başaran muhabbet kuşlarınızın sağlıklı olup olmadıklarından sürekli endişe etmek yerine, onun küçük yaştan itibaren beslenmesine önem vererek gerekenleri yapmanız çok daha önemlidir.

Doğal ortamlarında ne yerler?

Doğal ortamları olan Avustralya’daki ot tohumlarıyla beslenen muhabbet kuşları, kuru, filizlenmiş veya ıslak tohumları severler. Arpa, kuskus, keten, yulaf gibi tüm tahılları ve küçük parçalı besinleri verebileceğiniz muhabbet kuşunuza, brokoli, karnabahar yaprağı, lahana ve su yosunu da sunabilirsiniz.

Meyveler arasından elma, muz, taneli meyveler, turunçgiller, üzüm, kivi, mango, kavun, nektarin, papaya, şeftali, armut ve erik ile beslenebilen muhabbet kuşlarına, tek çekirdekli meyveleri verirken çekirdeklerini çıkarmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Sebzeler arasından ise, pancar, brokoli, karnabahar, havuç, hıyar, her türlü lahana, marul, taze bezelye, yabanî havuç, tüm biber türleri, balkabağı, tatlı patates, domates, şalgam ve kabak verilebilir.

Dikkat etmeniz gereken noktalar

Öncelikle taze olmayan sebze ve meyveler muhabbet kuşlarınızın hastalanmasına neden olabilir. Unutmayın ki kendiniz yemeden önce özenle yıkadığınız besinleri evcil hayvanınıza verirken de aynı özeni göstermelisiniz.

Kıvırcık salata ve kara lahananın kuşunuza faydası mutlaka olmakla birlikte, ishal olmasına neden olacağı için verilmemesi daha iyi olacaktır. Tahıl ekmeği (buğday, arpa, mısır) ve bisküvi ise kuşunuzun severek yiyeceği besinler olmakla birlikte muhabbet kuşunuzun şişmanlamasına neden olabilir. Bu nedenle az miktarda vermelisiniz.

Kuşlarınızın suluklarının her zaman için temiz olmasına ve içerisinde taze su bulunmasına çok dikkat etmelisiniz. 2-3 günde bir suluklarını temizleyerek sularını değiştirmelisiniz. Ayrıca sularına 2-3 damla multi-vitamin takviyesi de yapabilirsiniz.

Suluklarının yanı sıra yemliklerini de sürekli kontrol etmeniz gerekebilir. Yemliklerinde biriken kabuklar, yemliklerin dolu gibi görünmesine ve kuşunuzun aç kalmasına neden olabileceği için, sürekli olarak takip etmenizde yarar var. Unutmayın ki 24 saat boyunca aç kalan kuşlarınız hayatını kaybedebilir.

En sevdikleri besinler

Temel besin kaynakları tohum, meyve ve sebze olan muhabbet kuşları, günlük rendelenmiş havucu ve yaprakları ıslak havucu çok severler. Bunun yanı sıra elma, çilek ve diğer taze sebze ve meyveleri de keyifle tüketirler.

Özellikle yumurtlama dönemindeki anne muhabbet kuşları yumurta mamasına bayılırlar. Kuşlarınıza haftada bir yumurta maması verebilirsiniz. Bu mama, anne kuşunuz için ideal bir protein kaynağı olacaktır.

Mürekkep balığı kemiği de muhabbet kuşlarının çok sevdiği ve önemli bir besin kaynağıdır. Kalsiyum açısından zengin olan mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğunu kuşlarınız iştahla tüketecektir.

Sindirimi kolaylaştıran kuş kumları

Muhabbet kuşlarına daima sindirimlerini kolaylaştırmak için kuş kumu verilir. Kuşunuzun yuttuğu kuru tohumlar öncelikle kursağına düşer. Kursakta yumuşayan besinler taşlığa geçer ve burada besinlerin öğütülmesi sağlanır. Bu taşlıkta bulunan kumlar arasında sıkışan besinler ezilir ve sindirime hazır olur. İşte taşlıktaki bu öğütme işlemini sağlayan kumlar zamanla azalır ve takviye gerekir. Bu nedenle muhabbet kuşunuza kumunu vermeniz çok önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0