Balık bakımı nasıl olmalıdır?


0

balik-bakimi-nasil-olmalidir

Balıklar, kimileri için bakılması heves vermeyen canlılarken kimileri içinse bir tutkudur. Kimileri için rengarenk derileri ve şekilleri ile muhteşem görünüme sahip olan balıklara bakmak haz vericiyken, kimileri için sadece evinizde bir dekor ve süs değerinde olabilir.

Balıkların görünümlerinin yanı sıra bakımı ile ilgili de aynı ikilik maalesef yaşanıyor. Genel olarak balıkların diğer evcil hayvanlara göre daha zahmetsizce bakımının yapılabildiği düşünülür. Hayvan beslerken pek uğraşmak istemeyen ve sadece yemini vereyim yaşasın diye düşünenler balık almaya yönelirler. Ancak sanıldığı gibi balıkların bakımı hiç de kolay değildir ve sadece yem vermekten ibaret değildir.

Hangi tür balığın kaç derece sıcaklıktaki suda yaşayabileceğinden, hangi tür balıkların birbiriyle uyumlu yaşayabileceğine, kaç tane balığın ne kadar büyüklükte bir akvaryumda bakılması gerektiğinden, yavru ve yetişkin bakımına kadar daha pek çok dikkat edilmesi gereken nokta bulunuyor. Bu nedenle balık bakımını küçümsememek gerek. Neticede onlar da birer canlı ve her birinin özel bakıma ihtiyacı var.

Gelelim balık bakımında nelere dikkat etmemiz gerektiğine. Özellikle ilk defa balık besleyecek olanların ve diğer bilgi sahibi olmak isteyenlerin, ilk aşamadan son aşamaya kadar dikkatlice okumalarını tavsiye ederiz.

Öncelikle hangi tür balık besleyeceğinize karar verin

Her balığın akvaryumda yaşama şartları faklıdır. Bu nedenle balık almadan önce türlerin yaşama alışkanlıklarını ve hangi tür için neler yapılması gerektiğini öncelikle araştırmalı ve ondan sonra almak isteyeceğiniz balık türüne karar vermelisiniz. Balık türünü seçmeden akvaryum alırsanız, sonradan akvaryum şartlarını tekrar değiştirmek sizin için çok zahmetli olabilir.

Akvaryumunuzu dizayn edin

Akvaryumunuzu, seçtiğiniz balık türünün yaşama şartlarına göre dizayn etmelisiniz. Eğer balığınızın doğal yaşam ortamı yeşillikliyse veya kayalıksa akvaryumu da bu şekilde dizayn etmeniz gerekiyor. Gerekli kum, taş, kayalık ve yeşilliklerden yararlanarak balık türünüzün isteyeceği en uygun ortamı hazırlamalısınız.

Akvaryumun suyunu ve sıcaklığını ayarlayın

Ardından balığınızın büyüme kapasitesi, doğurganlık oranı ve ihtiyaç duyduğu oksijen miktarına göre akvaryumunuzun boyunu ve su miktarını ayarlamanız gerekiyor. Genelde yeni balık sahibi olanlar akvaryumu gereğinden fazla suyla doldururlar. Ancak bu şekilde balıklarınız için kötü sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için balık başına su kuralına uyabilirsiniz. Bu kurala göre hesaplarken akvaryumunuzdaki süslemeler ve çakılları hesaba katmamanız gerekiyor. Örneğin 60 litre su alan bir akvaryumunuz varsa, toplam boyu 40 cm’yi aşmayan bir balık sürüsünü besleyebilirsiniz.

Suyu ayarlarken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar sıcaklığı ve sertliğidir. Termometreden yararlanarak su sıcaklığının sabit kalmasını sağlamalısınız. Filtre yardımıyla suyun daima taze ve temiz kalmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Balıklarınızı akvaryuma yerleştirin

Balıklarınızı akvaryuma koymadan evvel en az bir hafta akvaryumu boş şekilde bekletmeniz gerektiğini unutmayın. Suyun içerisinde yararlı olan bakterilerin üremesi ve motorun çalışma performansına ulaşması için bu çok önemlidir. Bir hafta beklettiğiniz akvaryumunuza balıklarınızı artık koyabilirsiniz. Ancak su dolu bir poşetin içerisinde satın almış olduğunuz balıkları direkt olarak akvaryuma boşaltmamalısınız. Öncelikle balıklarınızın olduğu poşeti, ağzını açmadan akvaryumun içine koyarak 10-15 dakika boyunca bekletin. Böylece akvaryum içindeki su ile poşet içindeki suyun sıcaklıkları dengelenecektir. Daha sonra poşette bir delik açarak suyun yavaşça akvaryum suyuna karışmasını sağlayın. Bu şekilde de 10-15 dakika beklettikten sonra balıklarınızı akvaryum içerisine usulca bırakabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra geriye akvaryumunuzun suyunu düzenli olarak değiştirme, balıklarınızı türlerine uygun şekilde besleme ve motor, filtre, termometre gibi mekanizmaların çalışmasını sıklıkla kontrol etmek kalıyor. Düzenli, doğru ve dengeli bir beslemeyle bu şekilde balıklarınızın ömrünü uzun tutabilirsiniz. Doğal yaşam ortamlarına uygun dizaynlar geliştirerek ve ışıklandırma sistemlerinden faydalanarak balıklarınız için muhteşem yaşam alanları oluşturabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir