Güvercin beslemenin tüyoları


0

gzel_beyaz_gvercin

Anadolu’muzda çağlar boyunca ilgi görmüş, evcilleştirilmiş, hatta kimi zaman çeşitli görevlerde kullanılmış olan güvercinler, Türkiye’de de oldukça seviliyor. Geçmişi neredeyse 5 bin yıla dayanan bu güvercinlerin türleri ise 300’ü geçiyor. Haliyle güvercinlerin beslenme ve bakımları ile ilgili çok fazla bilgiye sahip olabiliyoruz. Bu bilgilerden yola çıkarak güvercinlerin beslenmesinde dikkat edilecek noktalara birlikte göz atalım.

Tek tip yem vermek

Güvercinler genelde buğdayla beslenir ancak, onları tek tip beslememek gerekir. Biz nasıl ömür boyu sadece ekmek yiyerek beslenemezsek, güvercinler de sadece buğday ile ömür geçiremez. Daha doğrusu geçirir ama bu onlar için ne kadar kaliteli bir yaşam olur? Sağlıklı bir güvercin yetiştirmek için farklı besinleri barındıran birçok yem çeşidi gerekir. Onların da protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi temel besin maddelerine son derece ihtiyaçları olduğunu unutmayalım.

Dönemlere göre besleme

Güvercinler ömürleri boyunca farklı dönemlerden geçer. Yavru dönemi, tüy dönemi, kış dönemi, gebelik dönemi gibi belli başlı aşamalardan geçerler. Dolayısıyla bu dönemlerin her birinde güvercinlerin ihtiyaçları farklılık gösterecektir. O nedenle güvercininizin geçirdiği dönemleri iyi takip etmeli ve kimi zaman ihtiyaca göre yem karışımları oluşturmalısınız.

Bunun için bilmeniz gereken temel bilgiler var. Öncelikle bir güvercin, bir günde, ağırlığının %10’u kadar yem tüketir. Genellikle yemleme günde bir defa ve akşam üzeri yapılır. Ancak bu sayı yavru dönemlerinde günde iki defaya çıkarılabilir. Yavru döneminde günde iki defa yemleme yapacaksanız, yem miktarının günde bir kez verdiğiniz yem miktarına denk olmasına dikkat etmelisiniz.

Özel yemliklerde besleme

Güvercinler özel yemliklerde beslenmelidir. Yerde besleme hiç uygun değildir. Eğer çok sayıda güvercin besliyorsanız, o zaman temiz olduğundan son derece emin olduğunuz bir ortamda yerde de besleme yapabilirsiniz. Buna ek olarak güvercinlerin dışkıları ile yemlerinin birbirine değmemesi de çok önemlidir. Hiçbir canlı kendi dışkısının yanında beslenmeyi hak etmez.

Yemlerin tazeliğini sağlama

Türkiye’deki güvercinler genel olarak tane ve tohum ile beslenirler. Karışımlar oluşturabileceğiniz çok sayıda malzeme vardır. Ancak karışımları oluştururken dikkat etmeniz gereken nokta, kullandığınız yemlerin taze olmasıdır. Bunu nasıl anlarsınız? Eğer yem çimlenme yeteneğini kaybetmemişse taze demektir. O nedenle güvercinlerinize vereceğiniz yem karışımlarını hazır almak yerine kendiniz oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Besin değerlerine göre yemler

Güvercinlerinizi beslemek için karışımlar oluştururken kullanabileceğiniz çok fazla yem var ve bunların her birinin besin değerleri de farklı. Aşağıya sizin için hangi yemde hangi değerin yoğun olduğunu listeliyoruz. Bu sayede karışım içerisine hangi yemi ne kadar koymanız gerektiğini hesap edebilirsiniz.

Güvercinler için yem karışımları oluşturmak isteyenler için bloğumuzda, hangi yem içerisinde ne kadar besin değeri bulunduğu ve yemlerin birbirleriyle nasıl karıştırılması gerektiğine dair bilgiler de mevcuttur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0