Vücut dillerine göre tavşanlar

Sessiz ve sakin hayvanlar olmaları açısından hamsterlarla benzerlik gösteren tavşanlar, kendilerini ifade edebilme açısından ise tamamen farklıdır. Hamsterlara nazaran kendilerini çok daha iyi anlatabilen tavşanlar, duygularını ve ihtiyaçlarını vücut dilleri ile size net bir şekilde gösterebilirler.


1

 

Sessiz ve sakin hayvanlar olmaları açısından hamsterlarla benzerlik gösteren tavşanlar, kendilerini ifade edebilme açısından ise tamamen farklıdır. Hamsterlara nazaran kendilerini çok daha iyi anlatabilen tavşanlar, duygularını ve ihtiyaçlarını vücut dilleri ile size net bir şekilde gösterebilirler. Kimi zaman mutlu olduklarını veya sinirli olduklarını, kimi zaman da stresli olduklarını size anlatabilirler. Bunun için tavşanınızın hareketlerinin ne manaya geldiğini zaman içerisinde anlayabilirsiniz. Ya da makalemizden faydalanarak tavşanların hangi hareketinin ne anlama geldiği hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsiniz.

asdfg

Yalamak: Tavşanların bir çeşit mutluluk göstergesi olan bu hareketi aynı zamanda bir sevgi göstergesidir. Başka tavşanlardan hoşlandığında veya iyi geçindiğinde onu yalamayı seven tavşanlar için bu bir öpme gibi düşünülebilir. Eğer tavşanınız sizinle birlikteyken yeri yalamaya başlıyorsa, bu onun size karşı olan sevgisini gösterir.

joxi_screenshot_1455642484230Diş gıcırdatma: Tavşanınızı okşayıp severken onun dişlerini gıcırdattığına şahit olduysanız, bu onun zevkten mırıldadığına bir kanıttır. Onu okşamanızdan büyük bir keyif alıyor demektir.

 

cats799885ss56Zıplama: Tavşanlar kimi zaman koşarken zıplarlar ve kendi etraflarında yarım daire kadar dönerler. Bu, sevimli tavşanınızın neşe içerisinde olduğunu gösterir ve sahibi olarak sizi de tatlılığıyla neşeye boğacak bir harekettir.

 

Funny-Cute-Rabbits-Funny-Cute-Rabbit-Picture-090-FunnyPica_com_

Arka ayaklarını uzatıp yatma: Bu durumdayken bir L harfine benzeyen tavşanlar, onun keyfinin yerinde olduğunu gösterir. Tavşanınızın, aynı zamanda Cleopatra pozisyonu da denilen bu hareketi yaptığını gördüğünüzde memun olabilirsiniz.

 

3577912813_8d1528b1d5Sırtüstü uzanma: Yuvarlandıktan sonra sırtüstü gelecek şekilde yatan tavşanlar, kendilerini bu şekilde bırakarak mutluluğun ve huzurun tadını çıkarabilirler.

 

 

ta36Kulakları dikleştirme: Tavşanınız eğer böyle bir harekette bulunuyorsa, kendisi için tehlike olarak gördüğü bir şeyin yaklaştığını hissetmiştir. Bu nedenle tetikte bulunuyordur.

 

 

Kulaklarını iki yana açma: Bu hareketi yaptıklarında oldukça komik bir ifadeye sahip olan tavşanlar, kızmaya başladıklarını size anlatmak isterler. Daha fazla devam edersen sonun kötü olacak der gibi bir bakıştır bu.

Isırma: Tavşanların ısırma hareketi iki şeyi yansıtabilir. İlki olumlu manada flört ettikleri bir tavşanı hafifçe ısırmaları şeklindedir. Bunu acıtmadan ve diş atarak yaparlar. İkincisi ise üstünlüklerini göstermek için ısırırlar. Kendi sözlerinin geçtiğini göstermenin bir yolu olarak, hem diğer tavşanları hem de sizi ısırmaya çalışabilirler.

Eşyaya çene sürme: Kedi ve köpekler işaret bırakmak için dışkılarını bırakıyorsa, tavşanlar da eşyalara çenelerinin altındaki ter bezlerinden yayılan kokuyu sürerek işaret bırakırlar. Aynı zamanda bu hareketle eşyanın kendilerine ait olduğunu belirtirler.

Kafayı hızlıca sallama: Tavşanlar, heyecanlandıklarında veya mutluluk duygusunu hissettiklerinde kafalarını ve kulaklarını hızlı bir şekilde sallayabilirler.

Bağırma: Tavşanlar eğer yüksek tonda ses çıkarıyorlarsa, bilin ki ya acı çekiyorlardır ya da ölüm anındadırlar. Asla duymak istemeyeceğiniz bu ses yüksek ve tiz bir sestir.

Kafasını yere yapıştırma: Bu hareketi genellikle siz onu severken yaparlar. Kendisine sizin sevginize teslim ettiğinin bir göstergesi olarak bu hareketi yapmaları size oldukça sevimli ve içten gelecektir.

Ayaklarını hızlıca yere vurma: Tavşanların diğer tavşanlarla haberleşmek için yaptıkları bu hareket, aynı zamanda bir şeye oldukça sinirlendiklerini veya korktuklarını da gösteriyor olabilir. Sonuç olarak bu hareket pek de olumlu bir şeyi yansıtmıyor.

Tüy yolma: Eğer tavşanınızı kısırlaştırdıysanız bu tip bir hareketiyle karşılaşabilirsiniz. Tavşanınız tüylerini yolup o tüylerle bir yere yuva yapmaya çalışabilir. Bu bir nevi doğmasını istediklerini yavruları için yaptıkları bir yuvadır ve birkaç gün sonra doğurduğunu düşünerek normal durumuna geri döner.

Homurdanma: Sesleri pek çıkmayan tavşanlar, bazı zamanlar homurdanma sesi çıkartarak bir şeyden hoşnut olmadıklarını gösterebilirler.

Burun ile dokunma: Sevilmek ve ilgi gösterilmek istediğinde yaptığı bu hareket size oldukça içten gelecektir.

Arkasını dönme: Bu hareketi yaptıklarında tavşanlar, tıpkı masum bir çocuğa benzerler. Ya sizinle o anda ilgilenmiyorlardır ya da küstüklerini size göstermek istiyorlardır. Kısacası tavşanların trip atma hareketi diyebiliriz.

Kulakları geriye yatırma: Bu hareket, tavşanınızın stres altında olduğunun bir kanıtıdır.

Kaka bırakma: Bir yere ilk onların gittiklerini belirtmek veya daha sonradan unutmamak adına tavşanlar gittikleri yerlerde minik kakalar bırakabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1