Kaplumbağaların genel özellikleri

Önemli özellikleriyle masallara, hikayelere ve ders veren kıssalara konu olan kaplumbağaları, tosbağa olarak da biliyoruz. Açlığa dayanabilen, çok uzun ömür sürebilen, evini sırtında taşıyan ve telaşsız bir yapıya sahip olan kaplumbağaların tüm bu özellikleri insanları oldukça etkiliyor.


0

 

Kaplumbağaların genel özellikleri

Önemli özellikleriyle masallara, hikayelere ve ders veren kıssalara konu olan kaplumbağaları, tosbağa olarak da biliyoruz. Açlığa dayanabilen, çok uzun ömür sürebilen, evini sırtında taşıyan ve telaşsız bir yapıya sahip olan kaplumbağaların tüm bu özellikleri insanları oldukça etkiliyor.

200 milyon yıldır dünyada bulunan kaplumbağalar, bu süreç boyunca en ufak bir değişikliğe uğramamış olan türlerdendir. Bu anlamda soyları tükenme tehlikesi olmayan canlılar oldukları için şanslılar. Tabi bu durumun bir sebebi olarak kaplumbağaların bir takım özelliklerini de gösterebiliriz. Örneğin açlık yönünden son derece dayanıklıdırlar. Kendilerini koruyan evleri oldukça sert ve kemiksi bir yapıdadır. Ayrıca 150-200 yıl gibi çok uzun süre hayatta kalırlar. Kimi zaman ölü uykusuna yatarak yaşadığı ortamdaki sıcaklığın düşmesini bekleyebilirler. Kimi zaman da kendilerine bir çukur kazarak kış mevsimini orada korunaklı vaziyette geçirebilirler.

Vücut yapıları

joxi_screenshot_1455797404512

Başları vücutlarına oranla çok daha küçük olan kaplumbağaların ağız yapıları kuşlarınkine benzer. Dişleri sert bir yapıya sahip olmakla birlikte, kemiksi damak yapıları sayesinde yiyeceklerini yakalayabilir ve ezerek sindirimine yardımcı olabilirler. Dilleri ise başlarından daha büyük ve yumuşaktır.

Dört ayaklı olan kaplumbağaların ön ayak parmakları beş tanedir ve kara ile bataklık kaplumbağalarında bu parmaklar hareket kabiliyetine sahiptir. Parmak uçlarındaki tırnakları ise oldukça sert ve kıvrıktır. Arka ayak parmakları ise dört tane olan kaplumbağalardan deniz kaplumbağalarında bu parmaklar bitişiktir ve aralarındaki perdeli yapı sayesinde denizde rahatça yüzebilir ve denge sağlayabilirler.

Doğal yaşam alanları

kaplumbaga-12

Tatlısu, kara ve deniz kaplumbağaları şeklinde türlere ayrılan kaplumbağaların doğal yaşam alanları da hayliyle farklı olabiliyor. Biz bunlar arasından evde besleyebileceğiniz kırmızı yanaklı su kaplumbağalarından bahsedelim.

Evde hazırlayacağınız uygun bir ortamda bakabileceğiniz tatlısu kaplumbağası olan bu hayvanlar, çok iyi yüzücüdürler ve günün büyük bir bölümünü su altında nefeslerini tutarak geçirebilirler. Ortalama 20-25 yıl yaşamakla birlikte sıcağı oldukça severler. Vücut sıcaklıkları ortam sıcaklığından 0,2 derece düşüktür.

Bu canlılar için güneşlenme çok önemlidir. Normalde kayalarda saatlerce güneşlenir. Bu nedenle kaplumbağanızın ortamına bunu göz önünde bulundurarak hazırlamanız gerekir. Eğer sıcaklık 10 derecenin altına inerse, kış uykusuna yatarlar.

Beslenme şekilleri

555dcc8d9638969403834b9a

Kaplumbağalar, koku alma duyuları açısından son derece duyarlıdırlar. Ona vereceğiniz yemeklerin kokusunu hemen alabilirler. Su kaplumbağaları yemeklerini su içerisinde tüketir ve normal doğa içerisindeyken su bitkileri, böcekler ve küçük balıklarla beslenirler. Ancak evde bakıldıklarında kıvırcık, marul, havuç, patates gibi besinlerle beslenebilirler. Gözleri oldukça keskin olduğu için çok uzaktaki bir yemi bile fark edebilirler. Gençlik döneminde genellikle etçil beslenen kaplumbağalar yaşlılık dönemlerinde daha çok otçul beslenirler.

Ömür süreleri

hayvanlar10

Birçok canlıya göre çok daha uzun süreler yaşayabilen kaplumbağaların insan ömrünü ikiye katladığını söyleyebiliriz. 100 ile 150 yıl arasında yaşayan bu hayvanlar, genetik olarak uzun yaşamaya elverişli şekilde yaratılmışlar. Biyolojik yıpranmaya karşı dayanıklı olan kaplumbağalar, metabolizmalarının çalışma şekli, kendilerini koruma yöntemleri ve uzun süre açlığa dayanıklı olmaları gibi nedenlerle uzun yaşama özelliğine sahip olabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0