Ginepiglerin çıkardığı sesler neyi anlatıyor?

Adı Kobay ya da Gine domuzu (Guinea pig) manasına gelen ginepigler, işitme, koku ve dokunma duyuları açısından son derece duyarlıdırlar. Ses çıkarmaları ise, birbirleri arasında iletişim kurmak için kullandıkları en temel yöntemdir.


0

Adı Kobay ya da Gine domuzu (Guinea pig) manasına gelen ginepigler, işitme, koku ve dokunma duyuları açısından son derece duyarlıdırlar. Ses çıkarmaları ise, birbirleri arasında iletişim kurmak için kullandıkları en temel yöntemdir.

Örneğin yavrusunu kaybeden veya grup üyelerinden birinin kaybolduğunu fark eden bir ginepig, oldukça yüksek ses çıkararak adeta “Yardım edin!” diye bağırabilir. O nedenle sosyal olarak nitelendirebileceğiniz ginepigleri, genellikle çift halinde beslemek onların doğal yaşamlarına daha uygun olur.

Peki evcilleştirilmiş ginepiglerin, sahiplerinin yanındayken çıkardığı sesler ne manaya geliyor? Sesli iletişim kurmaktan hoşlanan ginepiglerin çıkardığı her bir ses farklı bir manaya geliyor. Gelin bunları inceleyelim.

Ginepig sesleri

Çığlık: Bu ses, ginepiginizin çok hoşnutsuz olduğunu belirten ve acı ile tehlike karşısında çıkardıkları bir sestir. Evcil hayvanlarınızın böyle bir acı çekmesini ve bu sesi çıkarmasını asla istemezsiniz.

Guruldama: Eğer ginepiginizi bir grup içerisinde besliyorsanız, grup içindeki egemenliğini göstermek için guruldama sesi çıkarıyor olabilir. Ya da tek başına besliyorsanız, o zaman kızdığı bir duruma cevap olarak guruldayabilir. Yüksek sesle guruldadıkları bu anlarda aynı zamanda vücutlarını da titretebilirler.

Wheek Wheek: Ginepiglerin, bir çeşit ıslığa benzeyen, yüksek ve gürültülü bir şekilde çıkardıkları bu ses, onların heyecanlı olduklarını gösterir. Sahibinin yanında bulunmasından veya ona yemek sunduğunuzda bu tip bir sesi çıkarabilir. Ayrıca diğer bir ginepigi bulmak için koştururken de bu sesi çıkardığını duyabilirsiniz.

Gıcırdatma: Ginepiginizin dişlerini hızlı bir şekilde gıcırdatması ile çıkan bu ses ise, genel olarak uyarma amacıyla çıkarılır. Aynı anda başlarını da kaldırarak adeta bir meydan okuma gösterisi sunabilirler.

Hırıltı: Ginepigleriniz, kendilerine eğlenceli gelen bir durum karşısında hırıltı gibi ses çıkarabilirler. Ya da onları okşayıp sevdiğinizde de aynı sesi çıkarabilirler. Buna ek olarak yeni bir yer keşfetmişlerse veya önlerine yeni bir yemek geldiğinde de heyecanlarının belirtisi olarak hırıltı sesi çıkarabilirler.

Sızlanma: Bu ses, ginepiginiz takip ediliyorsa veya diğer bir ginepigi takip ediyorsa çıkardıkları seslerdendir. Kısacası takip durumlarında sızlanma gibi sesler çıkarırlar.

Cıvıl cıvıl: Ginepiglerde çok az rastlanan cıvıltı sesi, bir nevi kuş seslerine benzer diyebiliriz. Evcil hayvanınız stresli bir hal içindeyse bu sesi çıkarabilir. Ya da ginepiginiz henüz bir bebekse, beslenmek istediği vakitlerde bu sesi çıkarabilir. Ayrıca çok nadiren duyacağınız bu sesi, ginepigleriniz çok uzun dakikalar boyunca çıkarabilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0