Kanarya temizliğinde dikkat edilmesi gereken 8 şey


-1

kanarya-malinua_7762290-6467_747x420

Kanaryaların temizliği, kafeslerinden aksesuarlarına, vücut temizliğinden sağlık kontrollerine kadar birçok alanı kapsıyor diyebiliriz. Tabi tüm bunları yaparken dikkat edilmesi gereken bir avuç madde var. Kanaryalar haricinde muhabbet kuşları için de aşağıda sıraladığımız önemli noktaları dikkate alabilirsiniz.

Günlük temizlik rutininde bunları mutlaka yapın.

Kanaryalarınızın günlük temizliklerini yaparken, su kaplarının temizlenerek suyunun kesinlikle tazelenmesi gerekir. Eğer kafesin tabanında örtü varsa bunu da etraftan gelen tozları ve üstünde biriken pislikleri gidermek açısından değiştirmelisiniz. Hele de örtünün üzerinde kuşunuzun kumu bulunuyorsa, bu değiştirme işlemini yapmanız daha da önem kazanıyor. Bunlara ek olarak yemliklerinde biriken kabukları eledikten sonra yemini uygun seviyeye kadar doldurmalı ve banyosunun verilmesi gerekir.

Haftalık temizlik rutininde bunları mutlaka yapın.

Kanaryalarınızın haftalık temizliklerinde ise, tümüyle kafesin, yemliğin, suluğun ve banyoluğun yıkanarak tertemiz yapılması gerekir. Önce banyoluk, suluk ve yemlik gibi aksesuarları çıkarın ve bunları yıkayarak kurulayın. Ardından kafesini komple yıkayın ve kurutun. Yıkadıktan sonra hemen kurutmanın önemli olduğunu unutmayın.

Kullanılacak temizlik maddesine dikkat edin.

Kafes ve aksesuar yıkama işlemlerini, kimyasal maddeleri yoğun olarak içeren deterjanlar yerine arap sabunu veya soda kullanarak yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra böcek ilaçları, gaz, benzin gibi zehir içerebilecek maddeler yerine bit ve pire ile mücadelede kullanılan spreyleri kullanabilirsiniz.

Kafes tabanına kumunu eklemeyi unutmayın.

Öncelikle kafesin tabanını çekerek çıkarın ve yıkadıktan sonra kurulayın. Üzerini kapatacak şekilde bir naylon veya kağıt yerleştirin. Bunun üzerine ise 2 ya da 3 kahve fincanı kadar kuru dere veya ocak kumu serpin. Bunun amacı şudur. Kanaryanız kafes içerisinde dolanırken ayak parmakları arasına pislikler bulaşabilir ve bu durum kuşunuzun tüneğindeyken kayarak düşmesine sebep olabilir. İşte tabana yerleştirdiğiniz bu kum, kuşunuzun parmakları arasındaki pislikleri eleyerek temizlenmesini sağlayacaktır.

Kafes temizliğinde önce kuruyken temizleyin.

Kafes tabanı temizliğini bitirdikten sonra, kafes telleri üzerine yapışmış ve birikmiş olan pislikleri temizlemek için bir uzun kıl fırçadan yararlanabilirsiniz. Ardından kafesi komple arap sabunu benzeri kimyasal içermeyen bir madde ile yıkayın. Yıkadıktan sonra kafesi hemen kurutmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü kafes ıslakken tozlar ve havadaki bakterilerin yapışması çok daha kolay olur.

Kafes kuruduktan sonra dezenfekte edin.

Kafesin dezenfekte olması için yıkanıp kurulandıktan sonra kuşunuza zarar vermeyecek bir ilaç kullanılabilir. Örneğin haşarat tozu veya antimit sprey bunun için iyi bir dezenfekte aracıdır. Ayrıca tüneklerin baş kısımlarına haşarat tozuna batırdığınız pamukları da sıkıştırarak yerleştirebilirsiniz. Bu ilacı haftada en az iki defa yapmanız önemlidir.

Tırnak ve gaga bakımını sağlayın.

Kanaryaların tırnakları eğer çok uzarsa, kuşlarınız tüneklerde doğru duramaz ve düşerler. Kafes tellerine veya kafes çevresindeki tüllere takılabilirler. Bu nedenle bir makas yardımıyla tırnağın uç kısmından ayağa doğru paralel olacak şekilde tırnağın kesilmesi gerekir. Tırnak içerisinde kırmızı kan damarı bulunduğu için keserken bu derin kısmı kesmemeniz çok önemli. Ancak kendinize bu konuda güvenmiyorsanız, bir veterinere bu işi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Kanaryaları tırnakları gibi gagaları da uzar. Üst gagaları bu nedenle kesilebilir. Kuşunuzu sol elinize alarak alt gaganın hizasına kadar üst gagasını kesebilirsiniz.

Kuşunuza banyosunu yaptırmayı ihmal etmeyin.

Banyo yapmayı çok seven kanaryalarınız için, özellikle yaz aylarında banyoluklarında temiz ve taze su bulundurmalısınız. Haftada 2 veya 3 kere bunu yapmanız gerekebilir. Eğer kuşunuz hastaysa banyoluklarını bir süreliğine kaldırabilirsiniz. Genelde çabuk kurumaları için banyo yaptırma saatleri öğlen saatleri olarak tercih edilmeli.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1