Kedilere vermemeniz gereken zehirli gıdalar

Evcilleştirilebilen, tüylü, etobur kedileriniz, bir zaman sonra arkadaşlığı ile sizin vazgeçilmez bir parçanız olur. Siz de sevimli kedinizin mutlu olması için çeşitli oyuncaklar alırsınız, seveceği lezzetler bulursunuz. Tabi bunların yanı sıra sağlığına da dikkat eder, her türlü hastalıktan ve hasta edici durumlardan onu korumaya çalışırsınız.


0

Evcilleştirilebilen, tüylü, etobur kedileriniz, bir zaman sonra arkadaşlığı ile sizin vazgeçilmez bir parçanız olur. Siz de sevimli kedinizin mutlu olması için çeşitli oyuncaklar alırsınız, seveceği lezzetler bulursunuz. Tabi bunların yanı sıra sağlığına da dikkat eder, her türlü hastalıktan ve hasta edici durumlardan onu korumaya çalışırsınız.

Kedinizin yaşam kalitesinin artması ve mutlu olması için dikkat etmeniz gereken konulardan biri de, onlara zararlı ve zehirli gelen gıdaları bilmektir. Nitekim, zarar verecek gıdaları bilmemeniz ve bilinçsizce vermeniz, kedilerinizin çok rahatsız olmalarına ve hastalıklarla boğuşmalarına neden olabilir. Kedinizin böyle bir duruma gelmesini istemeyeceğinizden eminiz.

Bu nedenle sizin için, kedilerinize zararı dokunacak gıdaların açıklamalarıyla birlikte bir listesi çıkardık. Buyurun öğrenelim ve uygulayalım…

Zehirli ve zararlı gıda maddeleri

Mayalı hamur: Kedinizin midesinde ve bağırsaklarında gaz oluşmasına sebep olur. Dolayısıyla evcil hayvanınız bundan son derece rahatsız olacaktır.

Çikolata, kahve, çay: Kedinizin sinir sisteminde ve kalp sisteminde işlev bozukluklarına yol açabileceği gibi, özellikle kafein öldürücü etkiye sahiptir.

Soğan ve Sarımsak: İster toz halinde olsun ister haşlama olsun, soğan ve sarımsak, kedinizin vücudundaki alyuvarlara zarar verir ve kansızlık oluşmasında rol oynar.

Bebek maması: Soğan tozu içermekte olan bebek mamaları, bu sebeple kedileriniz için birer zehir işlevi görür.

Üzüm: Üzümün kuru ya da taze hali, kedinizin böbreklerinde çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur.

Çiğ yumurta: Yumurtanın çiğ hali, Salmonella bakterisinin üremesine çok uygun bir ortam oluşturur. Bu nedenle kedinize çiğ yumurta verirseniz kedinizde daha çok hastalığa sebep olacak olan Salmonellazise meydana gelir. Ayrıca biotin vitamininin etkisini de yok ederek kedinizin derisinde ve tüylerinde bir takım sorunların oluşmasına yol açabilir.

Çiğ et: Çiğ yumurtada olduğu gibi çiğ et de Salmonella bakterisinin üremesini kolaylaştıran bir ortama sahiptir. Eğer kedinize verirseniz, kusma ve ishal gibi sonuçlar doğurabilir. Daha fazla oranda verirseniz kedinizin ölümüne bile sebep olabilirsiniz.

Balık: Çiğ, kızartılmış ve konserve halleri ile balıklar, kedinizdeki B1 vitamini olan tiaminin yetersiz kalmasına sebep olacaktır.

Karaciğer: Kedinize karaciğer vermeniz, onun A vitamini açısından yetersiz kalmasına neden olur. Buna ek olarak fazla tüketmesini sağlarsanız, bu durumda kemik ve kas yapısında da bozukluklar meydana gelebilir.

Tuz: Kedinizin çok fazla miktarda tuzu almasını sağlarsanız, sıvı ve mineral dengesi olan elektrolikit dengesi tamamen bozulacaktır.

Şeker: Şeker içeren gıdalar, kedinizin obez olmasına yol açabileceği gibi, şeker hastası olmasına ve dişlerinde bazı sorunlara neden olabilir.

Yağlı yiyeceklerin tümü: Yağlı yiyecekler kedinizde, akut pankteatit adı verilen ani başlayan bir pankreas inflamasyonuna yol açar. Bu pankreasın iltihaplanması anlamına gelir.

Süt ve süt ürünleri: Sindirim sistemi açısından hiç uygun olmayan süt ürünleri, kedinizin ishal olmasına ve gaz oluşmasına neden olur. Ayrıca bağırsak florasını da bozar.

Mantar: Kediler için bir toksik, yani bir zehir olan mantarın her hali onlara zarar verecektir.

Alkol: Son derece ölümcül olabilen alkol, kedilerinizin dolaşım sistemi, karaciğeri ve böbreklerinde çok büyük zararlara sebep olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0