Köpekler neden bunalıma girer?


0

CAIHEzDWsAAdHY4

Eğer köpeğiniz hiç yapmadığı halde eve pislemeye başladıysa, normalde sakin ve sevecenken saldırgan bir hale geldiyse ya da size sürekli küsmeye başladıysa, onun bunalıma girmiş olabileceğini ve daha önemlisi, sizin ona karşı tutumunuzun değiştiğini düşünmeniz gerekir.

Önemli üniversitelerin veteriner fakültelerinde yapılan araştırmaların sonucu gösteriyor ki, köpeklerin davranışlarında görülen değişiklikler, genelde sahiplerinin davranışlarının değişmesiyle paralellik gösteriyor.

Bunalımın ana kaynağı

Davranış bozukluğu gösteren köpekler, genellikle eve pisleme, eşyalara zarar verme, yalnız kaldığında korkma ve saldırganlık gösterme gibi belirtilere sahip oluyorlar. Peki neden bu duruma geliyorlar?

Köpeklerin kişilikleri doğduklarından sonraki 12 haftalık süreç içerisinde oluşur ve bu dönem içerisinde köpeğe verilen doğru eğitimler, köpeğiniz için son derece önem taşır. Örneğin evde yalnız kalmaya alıştırılması veya evdeki düzenin öğretilmesi gibi eğitimler verilmesi gerekir. Eğer bu eğitimler köpeğe verilmemişse, köpeğiniz daha ileriki zamanlarda karşılaşacağı durumlara oldukça hırçın tepkiler gösterebilir.

Sahibi olarak, köpeğinize karşı yanlış tutum içerisinde olmamalı ve onun ev içerisindeki konumunu ona eğitim vererek öğretmelisiniz. Bu sayede köpeğiniz farklı durumlarla karşılaştığında olayları farklı şekilde algılamaz.

Bunalımın tedavisi ve sonucu

Maalesef tüm dünyada yapılan tedavilerin sonucunda iyileştirilebilen köpeklerin sayısı, iyileştirilemeyen köpeklerin sayısına göre daha azdır. Bunun sebebi olarak ise sadece ve sadece köpeğin yaşamakta olduğu çevresinden ve köpeğin sahibinin davranışlarını değiştirmemesinden kaynaklandığı biliniyor.

Köpeğinizin sosyal ve kültürel yapısı çok ama çok önemlidir. Siz davranışlarınızı ve yaşanılan ortamı değiştirmezseniz, köpeğiniz de bunalım durumundan elbette ki çıkamayacaktır. Tıpkı bir çocuğunuz olduğunda, çevresinin onu etkilemesi veya yaşadığı ortamdaki olumsuzlukların onu etkilemesi gibi.

İşte bu nedenle çoğu zaman, köpeklerden evvel köpek sahibinin bir psikolog tarafından eğitilmesine daha çok önem veriliyor.

Köpek sahibinin davranışlarına bir örnek

Şimdi vereceğimiz örnekle konuyu çok daha iyi kavrayabileceğinize inanıyoruz. İki köpek düşünün ve bu köpekler arasında hiyerarşi mücadelesi olsun. Sahibi olan kişi, bu iki köpeğe yemek verdiği zaman, köpekler kavga ediyor ve birisi yemeği yerken diğeri ise dayak yiyor. Köpeklerin sahibi, adaletli olmak adına önce dayak yiyen köpeğe yemek vermeyi deniyor. Ancak köpekler arasındaki kavga daha fazla artıyor.

İşte burada köpek sahibinin yaptığı yanlış bir davranışa tanık oluyoruz. Bu yanlış hareket, bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Eğer sahip bu davranışını düzeltmezse, köpekler arasındaki kavga çok daha vahim hale gelebilir.

Böyle bir durumda köpek sahibinin yapması gereken davranış, önce hakim olan köpeğe yemek vermektir. Çünkü köpekler arasındaki hiyerarşi bunu gerektiriyor. Köpekler hakim olan köpeğe riayet etme eğilimi gösteriyorlar. Bu onların doğası ve sahibin de bunu bilerek, onların doğalarına uyumlu davranış sergilemesi gerekiyor.

Şimdi köpek sahibi bu davranışını değiştirmezse, köpeklerin elbette ki düzelmesi beklenemez. O nedenle köpek sahiplerinin, evcil hayvanlarında bir sorunla karşılaştıklarında öncelikle kendilerini gözden geçirmeleri gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0