Akvaryum bakımında en önemli aşama: Akvaryum suyu değiştirme


-1

moss_angeles_1024_B

Akvaryum bakmaya karar verenlere yapılacak birçok öneri olabilir ancak bu önerilerden en önemlisi, akvaryum suyunun değiştirilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenlerdir diyebiliriz. Çünkü iyi bir akvaryum bakıcısı olmak için, akvaryum suyunun nasıl değiştirildiğini bilmek çok önemli.

Akvaryum suyu değiştirilmesi işlemi kısaca, akvaryumda var olan suyun bir kısmının çıkarılarak yerine demir ve çinko gibi minerallerle dolu olan yeni suyun aktarılmasıdır. Peki, bunu neden yapmak gerekiyor? Zaman içerisinde akvaryum suyu içerisinde, balık atıkları ve çürüyen bitkiler birikecektir. Ayrıca bazen filtrelemenin kötü olması nedeniyle zararlı maddeler oluşacaktır.

Bu nedenle bilinenin aksine, akvaryumda buharlaşan suyun yerine yeni su konması yeterli olmayacaktır. Çünkü bu durumda, suda biriken zararlı maddeler ve toksik yoğunluğu balıklarınıza zarar vermeye devam edecektir. Bu nedenle akvaryum suyunun bir bölümünün mineralli, taze ve sağlıklı su ile değiştirilmesi çok daha yerinde olacaktır.

Ne zaman değiştireceğimi nasıl anlarım?

Eğer akvaryum camlarında yosunlaşma başladıysa, su değişikliği yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Genel bir kural olarak diyebiliriz ki 200 litreden küçük olan akvaryumlarda haftada bir defa, büyük akvaryumlarda ise 2-3 haftada bir defa su değişimi yapabilirsiniz.

Değiştirme işlemini nasıl yaparım?

16_2_2013_18_0_57_1Aslında akvaryum suyu değiştirme işlemi, oldukça kolay ve zahmetsiz bir iş. Bunun için basit bir hortum veya akvaryumculardan alabileceğiniz bir sifon pompa size yardımcı olacaktır. Hortumu akvaryumunuzun tabanına uzatarak ve bir diğer ucunu da akvaryum dışındaki bir kovaya uzatarak, biriken zararlı bileşiklerin kova içerisine aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Dip çekimi de denilen bu yöntem, sizin için oldukça zahmetsizce bitecektir.

Su değişikliği yaparken dikkat edilecekler

Su değişikliği yaparken, kullanacağınız suyun türünden miktarına kadar dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Şimdi onları sıralayalım.

  • Çekmeniz gereken su miktarınız akvaryumunuzun boyutuna, beslediğiniz balıkların türüne ve filtre sisteminize göre değişiklik gösterir. Ancak ilk bilmeniz gereken, akvaryumunuzdaki toplam su hacminin %25’ini aşmaması gerektiğidir. Akvaryum balıkları, su değişimine karşı duyarlıdırlar ve kimi balık türlerinde önemli sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.
  • Ekleyeceğiniz yeni suyu iyi ve kaliteli bir kaynaktan almış olmalısınız. Özellikle akvaryum su kaynağı olarak, içerisinde klor bulunan musluk suyunu kullanmamalısınız. Veya musluk suyu kullanmanız gerekiyorsa, öncelikle bir kovada en az 3 gün boyunca, küçük bir hava taşı yardımıyla dinlendirmelisiniz.
  • Su değişikliğini yaparken, sıcaklık açısından balıklarınızın şoka girmemesi için, yeni ekleyeceğiniz suyun sıcaklığını akvaryumdaki suyun sıcaklığı ile aynı yapmalısınız.
  • Akvaryum suyunda bulunan yararlı bakterilerin de suyla birlikte gitmemesi için, filtre temizliğini su değişiminden en az 3 gün sonra yapabilirsiniz.
  • Su değiştirme işlemini yaparken, aynı zamanda akvaryum camlarını da özel süngerler ile silmelisiniz. Ayrıca akvaryum içerisinde dekorasyon malzemesi varsa onları da çıkararak temizlemelisiniz.
  • Su değiştirme işleminin bir gün öncesinde, sudaki zararlı partikülleri temizleyebilmek için berraklaştırıcı ilaçlar yardımıyla bu atıkların dibe çökmesini sağlayabilirsiniz. Ardından dip çekimine başlayabilirsiniz.
  • Su değişikliğini yaptıktan sonra nitrat testlerini uygulamanız gerekir. Bu sayede, su değişimiyle birlikte su içerisine gelen yararlı minerallerin varlığını ve zehirli atıkların yok olduğunu anlayabilirsiniz.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1