Hamsterınıza doğal yaşam alanı oluşturmanın püf noktaları


1

dsc_23921

Evde bakacağınız hamsterlar için, doğal ortamlarına uygun bir yaşam alanı oluşturmanız çok önemlidir. Nitekim sessiz, sakin bir yaşam süren hamsterlar, öte yandan eğlenceli vakit geçirmeye de ihtiyaç duyarlar. Peki, onların bu ihtiyaçlarını karşılayacak uygun bir yaşam alanı nasıl oluşturulur? İşte püf noktaları…

Kullanacağınız malzemeyi iyi seçin

fop-dixie-natura-hamster-kafesi-l58cm-x-b32cm-x-h22cm-14255-12-BÖncelikle hamsterınızın kafesini kurarken ahşap veya alüminyum malzeme kullanmamalısınız. Bunların yerine paslanmaz çelik, cam plastik veya cam akvaryum tercih etmeniz daha uygundur. Boyut olarak ise, hamsterınızın rahatça dolanabilmesi için 60 cm eninde, 45 cm boyunda ve 30 cm yüksekliğinde bir kafes uygun olacaktır.

Egzersiz alanları oluşturun

hagen-habitrail-ovo-home-hamster-kafesi-pembe-25206-21-BEgzersizi çok seven hamsterlar için yaşam alanlarında mutlaka oyun alanları bulunması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun için plastik borular, tekerlekler, bisikletler, makaralar ve ceviz kabuğu pek çok araç ile kaliteli bir oyun alanı oluşturmanız mümkün.

hamster-kafesi1-292x300Kum alanlarını ve dalları kullanın

Hamsterınızın istediği gibi eşeleyebilmesi için, kafesin bir kısmını kum alanı yapabilirsiniz. Kimi zaman bu kumun içine gireceği için miktarını da ona göre ayarlamanız önemlidir. Diğer tarafta kafesin bir köşesini de dallara ayrılan büyük dal parçaları ile donatabilirsiniz. Böylece hamsterınız için daha doğal bir ortam oluşturabilirsiniz.

91UDxQkvE0L._SL1500_Kafes tabanını dizayn edin

Kafesin taban bölümüne kum karışımı serebileceğiniz gibi, emici özellik taşıyan bir yataklık veya bataklık kömürü de serebilirsiniz. Yumuşak saman veya talaşları kullanarak hamsterınıza rahat edeceği bir zemin hazırlamış olursunuz. Kimilerinin kullandığı hidrofil pamuklar ise bilinenin aksine hiç de uygun değildir.

Yatağını kendisinin yapmasına izin verin

fop-bernie-natura-hamster-kafesi-53-38-26-15590-92-BUzun süreler uyuyacak olan hamsterınızın yatacağı yeri ise, minyatür bir yatak hazırlayarak ona sunabilirsiniz. Hatta evini kendisinin süslemesi için, kafes içerisine yün ipliği ve kağıt parçaları gibi malzemeler bırakabilirsiniz.

Temizliğine dikkat edin

Tabi ki kafesin temizliği ve dezenfekte edilmesi de, hamsterlarınızın yaşam alanının kalitesini belirleyen son derece önemli bir aşamadır. Bu nedenle kafesi haftada bir defa tüm pisliklerden temizlemeniz gerekir. Yattığı yeri, egzersiz yaptığı araçları ve kafesteki diğer aksesuarları düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Hamsterlar kafesleri içerisinde her zaman aynı yere pislerler. Bu da işinizi kolaylaştıracak özelliklerinden biridir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1