Tavşanlarda diş hastalıklarının sebepleri


0

small pretty rabbit

Kemirici hayvanlar olan tavşanların dişlerinin sağlıklı olması, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmaları açısından çok önemlidir. Diğer kemirgenlerden farklı olarak, dişleri sürekli uzayan tavşanların kemirmeleri adeta bir zorunluluktur. Nitekim sürekli uzayan dişlerin bir şekilde törpülenmesi gerekecektir. Eğer dişlerini törpüleyemezlerse, ağız içerisinde yaraların oluşması, gıda tüketememe ve ölüme giden sonuçlar ile karşı karşıya kalırlar.

Düzenli olarak bakıma ihtiyacı olan tavşanların dişlerinde zaman içerisinde veya doğuştan bazı hastalıklar olabilir. Bunlar genetik sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, yaşadıkları bir travma sonrası veya beslenme bozukluğu gibi sebeplerle de oluşabilir. Gelin bu sebepleri tek tek inceleyelim.

Beslenmeye bağlı sebepler

Evcil tavşanlarda diş hastalıklarının görülme sebebi en çok beslenmedir. Bilinçsizce verilen yemler ve besin dengesine dikkat edilmemesi sonucu, tavşanlarda ciddi sorunlar oluşuyor. Bunun başlıca etkeni, tavşanların pelet yemler ile beslenmesidir. Pelet yem dediğimiz şey, pratik ve temizdir, ancak bu yemler üretim tavşanlarının daha hızlı büyümesi amacıyla üretilmiş olup öğütülmüş yemlerden oluşur. Dolayısıyla ağızda kolayca dağılabilir ve tavşanların dişlerini kullanmalarına engel olur. Sürekli kemirerek dişlerini aşındırması gereken tavşanlarınıza bu yemleri ana yem olarak vermemelisiniz.

Ayrıca pelet yemlerin içeriğindeki besin değerleri tavşanınızın alması gereken miktarını karşılamayacaktır. Buna bağlı olarak tavşan güçsüzleşerek kemirmekten daha da uzaklaşacaktır. Uygun beslenmelerini engelleyecek her türlü durum, tavşanlarınızın uzun vadede diş sağlığını ve sonrasında tüm vücut sağlığını etkileyecektir.

Sistemik sebepler

Tavşanların vücudundaki kalsiyum oranının değişmesine bağlı olarak oluşan hastalıklar, diş sağlığını ve çene sağlığını da etkileyebilir. Kemik gelişiminde etkili olan kalsiyum yeterli olmadığında, dişlerde ve çene kemiklerinde zayıflama ve buna bağlı olarak çene ve diş yapısının değişmesi gibi sonuçlar görülebilir.

Aynı mantıkla, tavşanların dengeli beslenmemesi ve besinleri yeteri kadar almaması durumunda, kemirme faaliyetlerini yapamayacakları için dişleri gereğinden fazla büyüyerek diş hastalıklarına sebep olabilir.

Genetik sebepler

Genetik seleksiyon dediğimiz, dış çevre şartlarına uyum sağlama yoluyla genlerin değişime uğraması ve nesillere aktarılması sebebiyle, kimi tavşan ırklarının çene yapılarında değişim görebiliyoruz.

Bu yolla çene uzunluğu kısalan tavşanlarda, değişikliğin etkisi ile alt ve üst dişlerin birbiriyle uygun bir şekilde kapanamadığına tanık oluyoruz. Sonucunda ise bu dişler ya çekiliyor ya da kesiliyor ve ömür boyu dikkatli bir bakım ihtiyacı gösteriyor. Eğer ilgilenilmezse, tavşanın diğer dişleri de bu durumdan etkilenerek hayvanın gıdasını almasını da etkileyerek ölümle sonuçlanabiliyor.

Genetik sebepler içerisinde sayabileceğimiz bir diğer neden de, alt çenenin burun kökü hizasına göre daha önde olmasıdır. Doğuştan alt çene daha önde olduğu için, üst ve alt dişler birbirine uygun biçimde kapanamayacak ve üstte saydığımız sonuçları doğuracaktır.

Travmatik sebepler

Tavşanınız eğer yüzüne bir darbe aldıysa, bu durum çene ve dişlerinin yapısında kimi bozukluklara sebep olabilir. Çenesi kırılmış ve uygun olmayan bir biçimde kaynamış olabilir. Ya da dişleri kırılmış ve olmaması gereken bir yönde uzamış olabilir. Tabi ki tüm bunların etkisi ile ağız içindeki tüm yapı da değişim gösterir ve diğer tüm dişler de bu durumdan etkilenir.

Enfeksiyonel sebepler

Diş enfeksiyonları tavşanlarda sık olarak görülmese de, böyle bir duruma rastlanıldığı zaman dikkat edilmesi gerekir. Eğer tavşanların dişleri gereğinden fazla büyümüşse, bu durum ağız içinde diş apselerinin oluşmasına sebep olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0