Papağan beslerken dikkat edilecekler


0

Yavru-Papagan_fa9ef

Papağanlar hangi yemleri severler veya sevmezler? Ana yemin yanında ek olarak verilebilecek besinler var mıdır? Hangi besinler daha faydalıdır veya zararlıdır? Papağan yemi oluştururken besin değerlerini hangi oranda karıştırmak gerekir?

Tüm bu ve buna benzer sorular, tüm evcil papağan sahiplerinin merak ettiği ve cevabını aradığı önemli sorulardır. Öyle ki beslenme, evcil papağanınızın hem yaşam kalitesini arttırmada hem de keyifli bir ömür sürmesinde gerçekten önem arz ediyor. O zaman sıra geldi, bu önemli soruları cevaplandırmaya. Makalemizde aklınızdaki tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Hangi tohumları vermem gerekir?

Papağanlarınıza kolza, ayçiçeği, fasulye türleri, bezelye, kuş yemi, ak darı ve buğday gibi tohumların filizlerinden haftada 1 veya 2 kere verebilirsiniz. Peki, yüksek besin değerine sahip olan bu tohumları nasıl vermeniz gerekiyor?

Öncelikle tohumları 12 saat boyunca, karanlık ve havadar bir ortamda, su içerisinde bekletmeniz gerekir. Bu işlemi 4 ya da 5 saatlik periyotlarla, iyice durulayarak bir kabın içinde ıslatılmış kâğıt havlu ile bekleterek yapmalısınız. Eğer ufacık da olsa küfe rastlarsanız tekrar yıkamanız gerekir.

Filizler, tohum boyuna kadar gelmişse papağanlarınıza verilmek için uygundur. Ancak vermeden önce 1.5 litrelik su içerisine ekleyeceğiniz 10 damla çamaşır suyu karışımı ile yıkamanız ve su ile iyice durulamanız daha iyi olur.

Papağan yem karışımını nasıl hazırlayabilirim?

Papağanınız için hazır marka yemleri almak istemeyenlerdenseniz, nasıl en iyi yem karışımı oluşturulması gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Açık şekilde satılan tohumları karıştırarak iyi bir yem oluşturabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken kullanacağınız besinlerin temiz olmasına ve tozdan uzak olmalarına çok dikkat etmelisiniz.

Örnek vermek gerekirse bir papağan için oluşturacağınız karışımdaki besin oranlarının şu şekilde olması gerekir. %65 siyah beyaz ay çekirdeği, %3 buğday, %9 yulaf, %5 mısır (yumuşak), %3 kenevir, %5 kabuklu fıstık, %3 burçak, %3 pirinç ve %4 aspir. Bu karışımı papağanlarınıza sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere vermeniz yeterli olur.

Hazır yem olarak hangi markaları tercih etmeliyim?

Eğer doğal karışımları kendiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız, piyasada satılmakta olan kaliteli markalardan papağan yemi karışımı satın alabilirsiniz. Witte Molen, Dr. Sacchi, Bonnie, Champions, Vitakraft, Pelagos, Myyem ve diğer bazı markalardan gönül rahatlığı ile papağan yem karışımı alabilirsiniz.

Hangi meyve ve sebzeleri verebilirim?

Papağanlarınıza verebileceğiniz pek çok meyve ve sebze bulunuyor. Tehlikeli kimyasallar içeren meyve çekirdeklerini ayırmaya özen gösterecek şekilde, papağanınıza her gün aşağıda sayacağımız meyve ve sebzeleri verebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise, vereceğiniz meyve ve sebzelerin toplam yem kabını geçmeyecek kadar ve günlük olmasıdır.

Papağanınıza marul ve ıspanak verirken, yapraklarının iyi yıkanmış olmasına dikkat edin ve kuru şekilde vermeye gayret edin. Evcil kuşunuza verebileceğiniz diğer meyve sebzeler ise şöyle: Mandalina, portakal, elma, muz, ayva, yenidünya, kivi, kayısı, incir, armut, çilek, üzüm, erik, şeftali, kiraz, vişne, havuç, brokoli (az miktar), mısır, maydanoz sapı ve yeşil biber.

Ek besin vermeli miyim?

Papağanlarınıza ana yemleri yanında ek besin vermeniz onların yararına olur. Örneğin fındık, yer fıstığı, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerden aşırı olmamak şartıyla verebilirsiniz. Bu kuruyemişleri seçerken kaliteli ve küf içermeyen markaları almanız çok önemlidir.

Ayrıca verebileceğiniz diğer ek besinler şunlardır. Haftada 1 defa haşlanmış bir yumurtanın çeyreğini, 3-4 haftada bir iyi pişmiş tavuk veya balık etinden çok az miktarda, yağsız haşlanmış makarnadan çok az miktarda, tuzsuz ve yağsız beyaz peynirden çok az miktarda verebilirsiniz.

Papağanlara zarar veren yiyecekler hangileridir?

Papağanlarınıza kesinlikle vermemenizi gereken yiyecekleri sizin için aşağıda sıraladık. Avokado, çikolata, tuzlu gıdalar, yağlı gıdalar, her tür alkol, gazlı içecekler, hazır meyve suları, meyvelerin çekirdekleri, maydanoz yaprakları, hurma, soğan, mantar ve patlıcan.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0