Kedilerin bıyıkları ne işe yarar?


0

cat_eyes_face_close-up_fear_26065_3840x2400

Direkt olarak belirtmek gerekirse kedilerin bıyıkları, deliklerden geçmeleri için yeterli genişliğe sahip olup olmadıklarını anlamalarını sağlar. Dolayısıyla dikkatle baktığımızda, daha kilolu kedilerin bıyıklarının orantılı olarak daha uzun olduğunu fark edebiliriz.

Tabi bıyıkların tek işlevi bununla kalmıyor. Dokunmaya duyarlı duyu organı diyebileceğimiz bıyıklar, sahip oldukları damarlı ve sinirli yapısı sayesinde, kedilerin hava akımındaki en ufak değişiklikleri algılamalarını sağlar. Bu sayede kediler, herhangi bir tehlikeye karşı daha kontrollü hareket edebilirler. Özellikle gece karanlığında hareket ederken, bıyıklar sayesinde etraftaki eşyaların konumlarını anlayabilirler. Eşyalara olan mesafelerini hesaplayabilirler. Bu anlamda kör kediler için bıyıklar hayati önem taşıyor diyebiliriz.

Bıyıklar kesilirse ne olur?

Genel olarak kedilerin bıyıkları kesildiğinde dengelerinin bozulduğu ve yürüyemedikleri zannedilir, ancak bu yanlış bir bilgidir. Denge dediğimiz durum, iç kulaktan sağlanır ve bıyıklar ile ilgisi yoktur. Bu nedenle kedilerinizin bıyıklarını kesince yürüyemeyeceği bilgisi yanlıştır. Ama yine de bıyıkların kesilmesi, başka sebepler nedeniyle doğru bir hareket olmaz. Nitekim bıyıkları kesilen kedilerin bulundukları ortamla ilgili algıları zayıflayacaktır ve bu durum onları psikolojik olarak etkileyecektir.

Bıyıkların yapısı nasıldır?

Bazı dönemlerde kendiliğinden kırılabilen veya dökülebilen bıyıklar, normal tüylere göre çok daha hızlı bir şekilde uzayabilir.  Normal tüylerin iki katı kalınlıkta olan ve çok uzayabilen bu bıyıklar, çok sayıda sinir ağına sahiptir. Kedilerin burnunun her iki yanında bulunur ve yaklaşık 24 tanedir.

Eğer kedileriniz bıyıklarını geriye doğru hareket ettiriyorsa savunma halinde olduklarını, ileriye doğru hareket ettiriyorsa merak içerisinde olduklarını anlayabilirsiniz.

Ayrıca kedilerin burun kenarlarının yanı sıra, çene, göz üstü, yanak ve ön ayakların arka bölümlerinde de bu bıyıklardan görülebilir. Bu özellik, kedileri harekete oldukça duyarlı canlılar yapıyor.

Sonuç olarak kediler için çok önemli işlevlere sahip olan bıyıkları kesmemeniz ve dikkat etmeniz çok önemlidir. Kedileriniz için hem harekete duyarlılık aracı hem hislerinin bir göstergesi olan bıyıkların, onların doğal bir parçası olduğunu unutmayalım.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0