Güvercin nasıl uçurulur?


0

beyaz-kuc59flar

Güvercinlerin en iyi uçma zamanı, tüylendikleri günden itibaren 10-15 gün sonrasıdır. Bu, bir yavru güvercinin yaklaşık 3 hafta kadar sonraki tüylerinin eksiksiz çıktığı ana denk düşer.

Yeni uçmaya başlayacak olan güvercinlerin, öncelikle kanatları bantlanır ve günlük olarak kümesinden dışarıya çıkartılarak çevresini görmesine yardımcı olunur. Bu işlemi her gün belirli saatlerde yapıp alıştırdıktan sonra, bantları açılır ve kendi kendilerine uçmaları beklenir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, bantları açıldıktan sonra güvercinlere bu işlemi yaptırmadan evvel onların aç bırakılmasıdır. Nitekim kaybolmalarına karşı bir önlem olarak, aç oldukları için onları yem ile geri çağırabilirsiniz. Bunu bir alışkanlık haline getirmeniz önemlidir.

Güvercinleri yem ile çağırın

Öncelikle güvercininizin kanatlarını bantlayın ve önlerine biraz yem atın. Yemi bitirdikten sonra uzak bir noktaya tekrar yem atın. Oldukça aç olduğu bir zamanda uygulayacağınız bu işlem, güvercininizin koyduğunuz yemleri yemeye alışmasını sağlar.

Güvercininizin bu duruma iyice alıştığını anladığınız vakit, kanadındaki bantları çözerek uçması için onu kovalayın. Böylece güvercininiz yükseğe uçacak ve uygun bulduğu bir yere konacaktır. Hemen ardından yere yem koyarak onu geri çağırabilirsiniz.

Ya yuvasını bulamazsa?

Güvercinlerinizi bu şekilde açken yem ile geri çağırmaya alıştırdığınız sürece, kuşlarınız yuvasını rahatlıkla bulacaktır. Uçuş tekniklerini bu yöntemle güvercininize öğretebilir ve onların profesyonelce uçmasına ve sonrasında yuvasına geri dönmesini yardımcı olabilirsiniz. Onlar, sadık hayvanlar olduğu için nereye uçarlarsa uçsunlar yuvalarına geri döneceklerdir. Yeter ki onlara yuvaları olduğunu hissettirin ve alıştırın.

Ne zaman öğretmek gerek?

Yavru güvercinlerinizin tüylerinin çıkması ile birlikte onlara uçmayı öğretebilirsiniz. Çünkü tüyleri çıktıktan sonraki dönemde ne öğrenirlerse, geri kalan ömürleri de o öğrendikleri ile geçecektir. Bu nedenle yavru iken onları uçmaya alıştırmalı ve geri dönmeleri sağlanmalıdır. Eğer alıştırmazsanız ve daha sonradan bu aşamaya geçmek isterseniz, bu sizin için oldukça zor olacaktır.

Unutmayınız ki uçmak onların doğal yetenekleridir ve uçmadıktan sonra bir kuşun özgürlüğü, yaşamı söz konusu olamaz. Günlerce kümes içerisinde bakabileceğiniz bir canlı olmayan güvercinleri sık sık uçurmaya alıştırmanız gerçekten çok ama çok önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0