Türkiye’de görülen kaplumbağa türleri


-3

21639

Dört ayaklı sürüngen bir hayvan olan kaplumbağalar, dünyaya yayılmış birçok farklı türe sahip. Çok çeşitli türlerine farklı bölgelerde rastlayabileceğiniz kaplumbağaların yalnızca 8 tanesine ülkemizde rastlanıyor. Bunların 2 tanesi kara kaplumbağası iken 6 tanesi ise su kaplumbağası olarak biliniyor.

Sini kaplumbağası (Caretta Caretta)

caretta-caretta-deniz-kaplumbagasi2Denizlerde yaşayan ve yumurtlamanın haricinde karaya çıkmayan Sini kaplumbağaları, ülkemizdeki Akdeniz sahillerinde görülüyor. Yumurtlama bölgesi Yumurtalık, Belek, Anamur, Köyceğiz ve Dalyan. Bunların arasında en büyük yumurtlama alanı ise Belek. 106 milyon yıldır yeryüzünde yaşayan Sini kaplumbağalarının ne yazık ki nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya ve bu nedenle koruma altındalar. Bir kerede 100 tane yumurta bırakabilen Sini kaplumbağalarının alt bölümü beyazımsı sarı renkteyken sırt bölümü ise kırmızımsı kahverengidir.

Yeşil kaplumbağa (Chelonia Mydas)

Chelonia_mydas_is_going_for_the_air_editDeniz kaplumbağalarından olan Yeşil kaplumbağalar, ülkemizde yalnızca Hatay, Mersin ve Adana sahillerinde görülüyor. Çok nadiren de olsa Karadeniz’de de görüldüğü oluyor. Yaklaşık 200 kilogramlık ağırlığa ve 1 buçuk metrelik uzunluğa kadar ulaşabilen ölçüleri ile sert kabuklular içerisindeki en büyük kaplumbağalardır. Vücutlarındaki yağ dokusunun yeşil renkte olması nedeniyle ismi Yeşil kaplumbağa olmuştur. Sırt bölümü gri ve kahverengi olmak üzere, üstünde sarı lekeleri bulunur. Lezzetli bir ete sahiptir ve yenebilir. Bir kerede 200’den fazla yumurta bırakabilen Yeşil kaplumbağaların kabuk boyu ise 140 cm’e kadar olabilir.

Çizgili kaplumbağa (Mauremys Caspia)

421_482_596843_28072011160156Çizgili kaplumbağa, göl ve akarsularda yaşayan tatlı su kaplumbağalarındandır. Ülkemizde Trakya, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan Çizgili kaplumbağalar, gri bir kabuğa sahiptir. Boyun kısmında siyahımsı gri renkte, kuyruk ve ayaklarında ise sarımsı çizgiler bulunur. Yaz mevsiminde güneşlenmeyi çok seven bu kaplumbağalar, kış mevsiminde su içerisine dalarak kış uykusuna yatar. Dişi olanları bir kerede 20’ye kadar yumurta bırakabilir ve boyları 25 cm’e kadar olabilir.

Benekli kaplumbağa (Emys Orbicularis)

xcTatlı su kaplumbağası olan Benekli kaplumbağalar, deniz kenarlarında ve acı sularda da görülebiliyor. Özellikle Avrupa’da çok sık rastlanan Benekli kaplumbağalar, ülkemizde Trakya, Orta Anadolu, Batı Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülüyor. Maalesef soyu tükenme tehlikesi içinde olan Benekli kaplumbağaların yaşam alanları tahrip altında. Üst kabuğu siyahımsı kahverengi olan kaplumbağaların, boyun, bacak ve kuyruk bölgelerinde sarı benekleri var. Ağırlığı yaklaşık 1 kilogram olan Beneklilerin boyları 20 cm’e kadar uzayabiliyor.

Fırat kaplumbağası (Rafetus Euphraticus)

2170Adından da anlaşılacağı üzere Fırat ve Dicle nehirlerimizde görülen Fırat kaplumbağaları, baraj yapımı sonrası tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Kabuğunun üstünde yumuşak bir deri ile kaplanmış olan Fırat kaplumbağalarının başucunda küçük bir hortum bulunur. Bu hortumun ucundaki delikler sayesinde hava alabilen kaplumbağalar, çok nadir de olsa güneşlenmek için su dışına çıkabilir.

Nil kaplumbağası (Trionyx Triunguisi)

Sell_Soft-shelled_Turtle_Trionyx_sinensisGöl, nehir ve denizlerde yaşayan Nil kaplumbağaları, ülkemizde Akdeniz’e dökülen nehir ağızlarında ve tüm Akdeniz sahilinde yaşayabiliyor. Kabuğunun üst kısmında yumuşak bir deri ile kaplanmış olan Nil kaplumbağalarının üst bölümü yeşilimsi kahverengidir ve üstünde sarı benekler vardır. Karın bölgesi gri renk olan kaplumbağaların başucunda kısa bir hortum vardır ve bu hortumun ucundaki delikler sayesinde hava alabilirler. Boyları 1 metreyi bulanları görülebilir.

Mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası (Testudo Gracea)

T_graeca_Evros_Greece_9805_ASKara kaplumbağası olan bu kaplumbağalara, arka bacaklarında küçük ve sert çıkıntıları nedeniyle mahmuzlu adı veriliyor ve çok sayıda alt türü bulunuyor. Bunlardan dört tanesi Türkiye’de görülmektedir.

Testudo Gracea İbera, Doğu Karadeniz Bölgesi hariç tüm Anadolu’da görülür. Otçul beslenir ve sayıları hızla azalmaktadır. Testudo Gracea Anamurensis, Anamur bölgesinde görülür. Testudo Gracea Terrestris, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülür. Son olarak Testudo Gracea Armanica ise, Ermenistan kaplumbağasıdır.

Hermann kaplumbağası (Testudo Hermanni)

Life_tortue_hermann_78_sous_espece_Testudo_hermanni_hermanniTrakya tosbağası da denilen Hermann kaplumbağaları, kara kaplumbağası türlerindendir. Çoğunlukla Avrupa kıtasında görülen bu kaplumbağalar, Türkiye’de sadece Trakya bölgesinde bulunuyor. Kuyruğunun uç kısmı tırnağa benzer şekilde sivrileşmiştir. Boyları 20 cm’e kadar uzayabilir ve otçul hayvanlardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-3