Paludaryum nedir ve ne işe yarar?


0

11410

Paludaryum, su kenarı simülasyonu diyebileceğimiz ve su altıyla birlikte su üstü yaşamı da içinde barındıran akvaryumlardır. Hem suda hem karada yaşayabilen canlılar ile birlikte bitkiler için kullanımı uygun olan paludaryumlar, doğallıktan taviz vermeden oluşturulan yapay su kenarları ile hazırlanır. Su altından ziyade, su dışındaki kayalık, kütük, ağaç kökü, bataklık, otlar, sarmaşıklar ve buna benzer elamanlarla dikkat çeker.

Paludaryumda su altı ve su kenarı gibi bitkilere bakılabileceği gibi, sürüngen, amfibyum, omurgasız ve balık gibi hayvanlara da bakılabilir. Ancak her birinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olduğunu unutmayalım. Gelin kısaca her birine değinelim.

Su altı bitkileri

akvaryum.bitkileriPaludaryumda bakacağınız su altı bitkilerini seçerken, paludaryumun hacmine, içindeki su miktarına ve ışıklandırma sistemine göre seçim yapabilirsiniz. Bunun için temel alacağımız nokta şu olabilir: Akvaryumlarda bakabildiğimiz tüm bitkilere paludaryumlarda da bakabiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir şey var ki paludaryumlarda akvaryumlara kıyasla daha az su bulunması nedeniyle boyları çok fazla uzamayan bitkilerin seçilmesi daha mantıklı olur.

Su kenarı bitkileri

joxi_screenshot_1457719728897Su kenarı bitkileri dediğimiz bitkiler, suyun dışında yaşamını sürdürebilen bitkilerdir. Dolayısıyla yosun, eğrelti otu, sarmaşık, sazlık bitkileri ve bonsailer paludaryumların su üstü kısmında kullanılabilir.

Balıklar

f-neonredPaludaryumlar, genel olarak hacminin üçte biri kadar su ile doldurulur. Tabi buna bağlı olarak paludaryum içerisinde bakabileceğimiz balıklar küçük yapılı olacaktır. Örneğin orta boydaki bir paludaryumun yaklaşık 100 litre su alacağını düşünürsek, bu paludaryumun içerisinde tetralar, çöpçü balıkları ve küçük sazansılar gibi balıklara bakılabileceğini söyleyebiliriz.

Amfibyumlar 

semender-76r8i68iAmfibyumlar dediğimiz semenderler ve kurbağalar, paludaryumlarda bakılabilecek en uygun canlılar. Dikkat edilmesi gereken nokta, eğer semender bakacaksanız tırmanma özellikleri nedeniyle paludaryumun tepesini kapalı bırakmalısınız.

Sürüngenler

2811930-su-kaplumbagasiSürüngenler içinden su kaplumbağaları ve kıyılarda yaşayan yılan türlerine paludaryumlarda bakmak mümkün. Ancak balık ile beslendikleri için balıklarla bir arada olmamalarına dikkat etmelisiniz.

Omurgasızlar 

elma_salyangozuSon olarak akvaryumlarda bakabileceğimiz diğer bir canlı omurgasızlardır. Su salyangozları, midyeler, yengeçler ve bunlara benzer diğer omurgasızlara da paludaryumlar içerisinde bakabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir