Hamsterlar nasıl eğitilir?


1
joxi_screenshot_1459178227236

Kemirgenler arasında kendine has özellikleri ile evcil hayvan sahipleri için farklı bir yeri bulunan hamsterlar, sabırlı ve özverili bir eğitimin sonucunda ev ortamına ve size son derece uyum sağlayabilirler. Özellikle çocukların oldukça ilgi duyduğu bu küçük hayvanların eğitiminin ve bakımının nasıl yapılacağına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü hamsterlar çok hassas bir yapıya sahipler ve en ufak hatanız onların yaşamlarına mal olabilir. Peki, hamsterları eğitirken nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu sorunun cevabını eski ve yeni eğitim sistemlerini bir arada açıklayarak size sunacağız.

Önce sabırlı olun

Hamster eğitimine başlamadan önce kendinize sabırlı olmanız ve pes etmemeniz gerektiğini sürekli telkin etmelisiniz. Çünkü eğitim süreci boyunca defalarca denemeler yapmanız gerekeceğini şimdiden söyleyelim. Kısaca ona değer vermeli ve vakit ayırmalısınız. Bunun için kararlı olun ve başladığınız andan itibaren hamsterınızın başarılı olacağına inanın. Sonuçta onun başarması aslında sizin başarmanıza bağlı.

Sevdiği yiyeceği bulun

hamster_480469

Eğitim sürecine girme kararını aldıktan sonra hamsterınızın en sevdiği yiyeceği bulmanız gerekiyor. Genel olarak hamsterlar çekirdek ve buna benzer tohumları çok severler, ancak siz hamsterınızın hareketlerinden hangi yiyeceği daha çok istediğini anlayabilirsiniz.

Başardığında onu ödüllendirin

Onun en sevdiği yiyeceği bulmamızın sebebi ise, eğitimde başarılı olduğu zaman onu bu yiyecekle ödüllendirmeniz içindir. Ödüllendirme bir nevi şartlandırma anlamına gelir. İstediğiniz şeyi yaptığında en sevdiği yiyeceği kazanacağına şartlanır ve onu yapar. Böylece ona pek çok hareketi öğretebilirsiniz.

hamster-spor

Örneğin iki farklı malzemenin arasından geçmesini sağlayabilirsiniz. Ona geçtikten sonraki noktadan en sevdiği yiyeceği gösterip, malzemeler arasından geçmesini beklersiniz. Eğer geçerse ödülü alır, geçemezse tekrar denersiniz. Hamsterınız bunu başarana kadar sürekli tekrar etmeniz gerekir. Bir an gelecektir ve sevimli hayvanınız ödüle ulaşmak için istediğinizi yapacaktır.

Sürekli kafeste tutmayın

Hamsterlar, sürekli hareket halinde olan ve özellikle gece saatlerinde sürekli koşma ihtiyacı duyan hayvanlardır. Doğal ortamlarında da sürekli aktif olan bu hayvanları sürekli kafesinde tutarsanız, hayvan strese girecektir ve böyle bir durumda onu eğitmeniz de mümkün olmaz. Bu nedenle hamsterınızı sık sık kafesinden çıkarın ve etrafta gezinmesini sağlayın.

sirinlikten-olecek-hamster-kosuyor-delicesine-4152-I5

Eğer kafese geri girip girmemesi konusunda tereddüt yaşıyorsanız, onu bu konuda da eğitebilirsiniz. Kafesini göstererek ona içeri girmesi gerektiğini öğretmelisiniz. Kafesine girdiği anlarda onu en sevdiği yiyecekler ödüllendirebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman hamsterınızın kafesine girip çıkmasını kontrol etme yetkisi sizde olur.

Hamsterların sınırlarını unutmayın

Stressiz dönemlerinde rahatlıkla eğitebileceğiniz hamsterlarınızın diğer hayvanlara (kedi, köpek, kuş) göre öğrenme kapasitesi daha azdır. Bu nedenle eğitim verirken sınırlı sayıda hareket öğrenebileceklerini unutmayın ve hamsterınızın üzerine aşırı gitmemeye özen gösterin. Çünkü bu da onu strese sokacak sebeplerden biri olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1