Kedi videosu izleyin, zinde kalın!


0
kedi-videolari-izlemek-sizi-zinde-tutuyor-bilimfilicom-750x350

Kimine göre internette kedi videolarını açıp izlemek aylaklık veya boşa vakit harcamak olarak görülebilir. Ancak kedi videosu izlemenin insan sağlığına faydaları olduğu bazı araştırmalar sonucu kanıtlanmış durumda. Nasıl mı?

Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yaptığı testlere göre, kedi videoları izleyen insanların stres oranları ve baş ağrıları azalıyor. Üniversitenin bilim çalışanı Jessica Gall Myrick’in öncülük ettiği bu araştırmada 7 bin kişiye internette kedi videosu izletilerek ardından nasıl hissettiklerine dair bir anket yapılmış.

Bu araştırmaya katılanlar, eğlenceli kedi videolarını izledikten sonra anksiyete, üzüntü ve sıkılganlık gibi olumsuz duygularında azalma olduğunu belirtmişler. Myrick birçok katılımcının iş yerindeyken veya çalışırken kedi videoları izlediklerini belirtirken araştırmanın şeklinden şüphe edenlere yönelik olarak ise şunları paylaşmış:

Bazı insanlar, internette kedi videoları izlemenin akademik bir araştırma için yeterince ciddi bir konu olmadığını düşünebilir, ama internet bugünün en popüler kullanım alanıdır. Eğer internetin bireyler ve toplum üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak istiyorsak, araştırmacılar internet kedilerini göz ardı edemez.

Utangaç ve sıcakkanlı insanlar daha çok izliyor

maxresdefault

Kedi videolarının izlenme sayıları da aslında bu araştırma sonuçlarını destekler nitelikte. Çünkü sadece 2014 yılında yaklaşık 2 milyon kedi videosu YouTube’da yayınlandı ve bu videolar neredeyse 26 milyar yorum aldı.

Tüm bunların yanı sıra çalışmanın gösterdiği sonuçlar, kedi videosu meraklılarının karakter profillerinin oluşmasına da yardımcı oluyor. Öyle ki ankete katılanların sadece yüzde 36’sı ‘kedi insanı’ olarak nitelendirilebiliyor. Büyük çoğunluğu ise kedilerle birlikte köpekleri de seviyor. Ancak sadece evcil hayvan besleyen kişilerin bu videoları izlediğini söylemek doğru olmaz. Ortaya belirgin şekilde çıkan sonuç ise, bu videoları izleyenlerin esneklik ve utangaçlık gibi kişilik özelliklerini taşıyor olmaları.

Dünyanın farklı yerlerinde araştırma sonucunu destekleyen başka araştırmalar da yok değil. Computers in Human Behavior isimli bir dergide yayımlanan araştırma sonuçları da, insanların kedi videosu izlerken olumsuz düşüncelerden sıyrıldıklarını gösteriyor. Al Jazeera’de yayınlanan bir diğer habere göreyse internette kedi videoları izleyen kişilerin çoğu çekingen ve sıcakkanlı insanlar.

:)

Sonuç olarak diyoruz ki sevimli hallerini görmenin yanı sıra, madem kedi videoları bizi stresten uzaklaştırıyor, o zaman buyurun izleyelim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir