Muhabbet kuşlarında cinsiyet nasıl anlaşılır?


5
budgiepair

Bilgi sahibi olmayan muhabbet kuşu sahiplerine kuşlarının cinsiyetini ayırt etmek zor görünür. Ancak bu sadece küçük bir bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Oysaki muhabbet kuşlarının cinsiyetlerini ayırt etmek son derece basittir.

muhabbet-kus-cinsiyet

Muhabbet kuşlarının burun deliklerinin olduğu gagalarının üst kısmına ‘cere’ adı verilir. Kuşların cere renkleri ise farklılık gösterir. Yandaki resimden de görebileceğiniz gibi eğer cere kısmı mavi ve tonlarındaysa kuşunuz erkek, eğer cere kısmı sarı ve tonlarındaysa kuşunuz dişidir. İşte bu kadar basit!

Erkek muhabbet kuşlarında cere rengi

Erkek muhabbet kuşlarının cere kısmı, genel olarak mavi ve laciverte yakın bir renk olur. Ancak beyaz ve sarı renkli olan kuşlarınızda cere renginin mor rengine sahip olduğuna da rastlayabilirsiniz.

Cinsiyet ayırt etmek için yararlanabilecek bir diğer ayrıntı da, kuşların erişkinlik döneminden sonra cere renklerinin değişip değişmediğidir. Erkek muhabbet kuşları, 4-6 aylıkken erişkin olurlar ve sonrasında cere renkleri değişiklik göstermez. Dişi muhabbet kuşlarında ise cere rengi dönemlere göre farklılık gösterebilir.

Dişi muhabbet kuşlarında cere rengi

Dişi muhabbet kuşlarının cere kısmının rengi genel olarak sarı veya beyazdır. Erkek muhabbet kuşlarındaki gibi tonlarda pek değişim olmaz, ama demin de belirttiğimiz gibi dönem dönem farklılaştığını görebilirsiniz.

Örneğin kızgınken koyulaşan cere, öfke doluyken kırmızıya yakın olabilir. Sakin hallerindeyken ise cere rengi açılarak normal haline dönecektir. Dolayısıyla dişi bir muhabbet kuşunun cere bölümünün yıl içinde pek çok farklı renge büründüğüne tanık olursunuz. Bu genelde kuş sahiplerinin akıllarını karıştıran bir durum olarak karşılarına çıkar.

Yavru muhabbet kuşlarında cere rengi

Yavru muhabbet kuşlarının cere rengini anlayamazsınız. Onlar ancak erişkin olduklarında anlaşılır hale gelir. Yaklaşık 4 ile 6 aylık olduklarında erişkin olduklarını varsayabilirsiniz. Ancak o döneme kadar yavruların cere renkleri birbirleriyle aynıdır.

Yine de tecrübeli muhabbet kuşu sahipleri yavru kuşların da cinsiyetini anlayabilirler. Burun deliklerinin çevresindeki farklılıklar bunu anlamamızda bize yardımcı olur. Nedir bu farklar? Dişi yavru kuşların burun deliklerinin çevresi beyaz ve cere rengi mor ve pembe olurken, erkek yavru kuşlarda ise cere rengi ve çevresi tamamen aynı renkte olur.

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5