Hamster alırken cinsiyetini nasıl anlarız?

Küçük canlılar olan hamsterlar, cinsiyetleri kolaylıkla belli olan hayvanlar değildir. Ancak bir hamster satın alırken, cinsiyetinin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Peki, neden? Öncelikle bu sorunun cevabını verelim.


1

 

Küçük canlılar olan hamsterlar, cinsiyetleri kolaylıkla belli olan hayvanlar değildir. Ancak bir hamster satın alırken, cinsiyetinin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Peki, neden? Öncelikle bu sorunun cevabını verelim.

Gerek isim koymak açısından gerek besleme, bakım ve üreme özelliklerini belirlemek açısından, cinsiyetinin ne olduğunu bilmek bize oldukça yarar sağlar. Özellikle birden fazla hamster almayı düşünüyorsanız, cinsiyetlerini bilmek daha da önem kazanır. Nitekim üreme için çiftler erkek ve dişi hamster şeklinde olmak zorundadır.

Ayrıca hamsterlar davranış ve tepkiler bakımından da cinsiyetlerine göre farklılık gösterirler. Dişi hamsterlarda kızgınlık dönemi diye isimlendirilen bir dönem vardır ve bu dönemde sevilmekten hiç hoşlanmazlar. Eğer cinsiyetini bilmezseniz ve böyle bir dönemde hamsterınızı sevmeye kalkışırsanız büyük ihtimalle saldırgan bir tutumla karşılaşabilirsiniz.

Erkek hamsterlarda kızgınlık dönemi diye bir şey yoktur. Ancak ginepiglerde olduğu gibi, sevilme alışkanlıkları açısından dişilere göre bir farkları vardır. Dişi hamsterlar her bölgelerinin sevilmesinden hoşlanırken, erkek hamsterlar sadece karın bölgelerinin sevilmesinden hiç hoşlanmazlar.

Her iki cinsiyetteki hamster da oyun meraklısıdır ve bakımları, beslenmeleri son derece basittir. Oyunu severler, yaramazlığı severler, yemek seçmezler ve bakımlarını kendileri yaparlar.

Hamsterın cinsiyetini anlamanın yolları

Hamsterların cinsiyetini anlamak için en güvenilir yol olarak cinsel organına bakmak tercih edilir. Dişi ve erkek hamsterların cinsel organının farklılığı bunu anlamanıza yardımcı olur.

İlk olarak, erkek hamsterlarda cinsel organ ile anüs arasındaki mesafe, dişi hamsterlara göre daha açıktır. Yani dişi hamsterlarda cinsel organ ile anüs arasındaki mesafe oldukça yakındır.

Diğer bakabileceğimiz bir farklılık ise, dişi hamsterların karınlarının altında meme başlarnın olmasıdır. Kolayca fark edebileceğiniz meme başlarını gördüğünüzde hamsterın dişi olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu tip fiziksel özelliklerin yanı sıra, hamsterların hareketlerinden ve verdiği tepkilerden de cinsiyetlerini ayırt edebilirsiniz. Tabi bunun için hamster yetiştirmede tecrübeli ve hamster üretme konusunda hakim olmak gerekir. İlk defa bir hamster alacaksanız bunu davranışlarından anlamanız tabi ki beklenemez.

Sonuç

Sonuç olarak hamster alırken dikkat etmeniz gereken nokta cinsiyettir ve bunu anlamanız pek de zor değildir. Özellikle pet shoplardaki görevlilere güven konusunda problem yaşıyorsanız ve hamster alırken onu kendiniz kontrol etmek istiyorsanız, bu konuda bilgi sahibi olmanız önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1