Kaplumbağanızı ölüm fanusundan uzak tutun

Su kaplumbağalarının zaman içerisinde ölümüne sebep olması nedeniyle ölüm fanusu adı verilen küçük boyutlu kaplar, kaplumbağa sahiplerinin uzak durması gereken ürünlerden birisi.


0

en-sevimli-hayvanlar_636521

Su kaplumbağalarının zaman içerisinde ölümüne sebep olması nedeniyle ölüm fanusu adı verilen küçük boyutlu kaplar, kaplumbağa sahiplerinin uzak durması gereken ürünlerden birisi.

Genellikle bir petshopa gittiğinizde ve su kaplumbağanız için yaşam alanı oluşturmak istediğinizi söylediğinizde, size son derece küçük ve içinde kaplumbağanız için gerekli olan malzemeleri içermeyen basit bir fanus verilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, bunu reddedin ve oradan uzaklaşın.

Çünkü su kaplumbağası için ideal bir yaşam alanı, bu kadar basite indirgenecek bir konu değildir. Besleyeceğiniz canlının doğal yaşam koşullarına en uygun ortam için ne gerekiyorsa onu sağlamanız gerekir.

Peki, su kaplumbağaları için uygun olan yaşam alanı nedir?

İçerisinde ısıtıcı, filtre ve kuru alan bulunan bir teraryumdur. Neden buna gerek duyuyoruz? Öncelikle kış mevsiminin soğuğuyla beraber ölüm fanusu içerisindeki su da soğuyacaktır. Eğer su sıcaklığını ayarlayan bir ısıtıcı olmazsa kaplumbağanız akciğer enfeksiyonlara yakalanabilir. Isıtıcı kullanımı ise küçük bir fanus için kullanılamaz.

Ayrıca küçücük bir alan içerisinde hareket alanı oldukça kısıtlı olan kaplumbağalarınızı bu kadar zor bir durum içine sokmak istemezsiniz. Çünkü su kaplumbağalarının yüzmeleri gerekir. Boyları 30 cm’ye kadar büyüyebilir ve 70 yıl gibi uzun bir süre yaşadığını düşünürsek bu onlar için önemli bir sorundur.

Örnek bir ölüm fanusunu aşağıdaki resimlerden inceleyebilirsiniz.

olum-fanusu joxi_screenshot_1457892469633

Ölüm fanusunun yerine kullanmanızı tavsiye ettiğimiz teraryumlarda ise, bir ısıtıcı yardımıyla su sıcaklığını 28 dereceye sabitleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir iç ve dış filtre yardımıyla gün boyu suyun taze ve ferah kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da teraryumda suyun yanı sıra kara alanlarının da oluşturulabilmesidir. Kaplumbağalarınız suyun dışına çıkacağı zamanlarda bu alanları kullanabilir. Ek olarak bu alanların tepesine lamba koyarak güneşlenme ihtiyaçlarını da karşılayabilmeniz mümkün.

Örnek bir teraryumun nasıl olabileceğini aşağıdaki resimlerden inceleyebilirsiniz.

su-kaplumbagasi-akvaryum joxi_screenshot_1457892658942

Görüldüğü üzere su kaplumbağalarının yaşam alanları, basit bir cam fanus içerisine su doldurularak oluşturulamıyor. Besleyeceğiniz canlının hareket alanından suyun sıcaklığına, suyun temizliğinden kara alanlarının bulunmasına kadar daha pek çok durumun göz önüne alınması gerekiyor.

Ancak tüm bunlar gözünüzü korkutmasın. Sonuç olarak bir canlının hayatının sorumluluğunu aldığımız için, onun yaşamına dair tüm ayrıntıları da düşünmek artık bizim görevimiz oluyor. Sevimli kaplumbağalarımız için en iyisini onlara sunmaya gayret edelim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0