En güzel 5 akvaryum balığı


0
akvarist-nasil-olunur

Dünyadaki canlıların büyük çoğunluğunu oluşturan balıklar, inanılmaz görüntüleri, sayısız çeşitteki desenleri ve yaşam şekilleri gibi pek çok özellikleriyle insanoğlunun vazgeçilmez dostlarından. Denizin altında bulunan adeta ayrı bir dünya olduğunu ve her geçen gün yeni bir deniz canlısının keşfedildiğini biliyoruz.

Akvaryum balıklarını düşündüğümüzde ise bu geniş balık dünyasının oldukça küçük bir kısmını ifade etmiş oluyoruz. Bu makalemizde seçtiğimiz beş balık ise akvaryum balıkları içerisindeki en güzel balıklardır. Ancak şunu da biliyoruz ki bu liste herkese göre değişebilir. Çünkü balıkların çeşitleri çok fazla ve her birinin ayrı bir güzelliği var.

5.Frontosa

frontosa

Doğal yaşam alanı Tanganika Gölü olan Frontosa’lar, derin kayalıklarda yaşar. Etobur olan bu balıklar, yutamayacakları boydaki balıklara karşı barışçıl davranır. Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresifler. Suyun taban seviyesinde yüzen bu canlıların erkekleri daha iri olur. 24 ile 26 santigrat derece sıcaklıktaki sularda yaşayabilen Frontosa balıklarının boyları en fazla 35 cm olabilir. Bakılması gereken akvaryumun hacmi en az 400 litre, suyun sertliği 8 ile 12 dH arasında ve pH değeri ise 8.5 ile 9.1 arasında olmalı. Bir Frontosa başına 80-100 litre su düşecek şekilde balık sayısı ayarlanmalı. Erkeklerin dişileri hırpalaması nedeniyle dişi sayısını fazla tutulması daha uygun olur.

4.Lepistes

lepistes

Orta Amerika kökenli olan lepistes balıkları, hem etobur hem otobur beslenirler. Davranış biçimleri barışçıl olup kendi türlerine karşı da barışçıl yaklaşırlar. Suyun orta derecesinde ve yüzeyinde yüzen bu balıkların dişileri daha iri olur. Erkeklerinin ise arka yüzgeci daha geniş olur. 18 ile 28 santigrat derece sıcaklıktaki sularda yaşayan canlıların erkekleri en fazla 4 cm dişileri ise en fazla 6 cm kadar uzayabilir. Bakılması gereken akvaryumun hacmi en az 40 litre, suyun sertliği 9 ile 19 dH arasında ve pH değeri ise 7 ile 8 arasında olmalı.

3.Flower Horn

flowerhorn

Son derece obur olan Flower Horn’lar çok hızlı bir şekilde gelişim gösterir. Bu nedenle çok iyi şekilde yemlenmesi gerekir. Aşırı agresifler ve kendinden küçük olan balıkları yerler. Suyun her seviyesinde yüzebilen bu balıkların erkekleri daha hızlı bir şekilde büyür ve kafalarındaki hörgüçleri daha görkemli olur. 24 ile 28 santigrat derecelik sıcaklıkta yaşayan bu canlılar, en fazla 40 cm’e kadar büyüyebilir. Bakılabilecekleri akvaryumun hacminin en az 275 litre, suyun sertlik derecesinin orta ve pH değerinin ise 7.5 ile 8 arasında olması gerekir. Ömürleri en az 6 yıl olarak bilinir. Akvaryumda tek olarak bakılması uygun olur.

2.Beta

betta

Tayland’daki pirinç tarlalarında yaşayan betalar, göz alıcı renklere sahipler. Diğer balıklara göre kendi türlerine karşı daha agresifler ancak diğer türlere orta derecede agresifler. Aynı akvaryum içerisinde iki tane erkek beta birbirini parçalayacağı için bakılmamalı. Aynı şekilde sürekli çiftleşerek dişiyi yoracağı için bir erkek ve bir dişinin birlikte bakılması da uygun değil. Bu balıkları beslemek için en ideal akvaryum hacmi 30 litre.

1.Diskus

diskus

Rio Solim kökenli diskus balıkları, derin çatlaklarda, ağaç köklerinde veya kayalık alanlarda yaşıyor. Etoburlar ve barışçıl davranış biçimine sahipler. Kendi türlerine karşı orta derecede agresif olan diskuslar, suyun her alanında yüzebilir. Cinsiyet ayrımı oldukça zor olan bu balıklar, yavrularını korur. 26 ile 30 santigrat derecede yaşayabilen bu canlıların boyları ise 20 cm civarındadır ve en az 400 litrelik hacme sahip akvaryumlarda beslenebilir. Ayrıca 12 dH’lık su sertliğine kadar ve 5 ile 8 pH değerine sahip suda bakılmalıdırlar. Çok akıllı balıklardır ve bakılması gerçekten çok tecrübe ister. Sağlıklı bir hayat geçirmeleri için her gün akvaryumdan dip çekimi yapılması gerekir. Çok çabuk hastalanırlar ve yalnız olarak bakılmaları daha uygundur.

Eğer siz de bir balıkseverseniz ve ilk beş balık içerisinde farklı bir balık türünün olması gerektiğini düşünüyorsanız yorum bölümüne fikirlerinizi yazabilirsiniz.

En Kaliteli Balık Ürünlerini Görmek İçin Tıkla


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0