Hangi ginepig ırkını seçmeliyim?


0
guinea-pig-names

Anavatanları Güney Amerika olarak tahmin edilen ginepigler, kazıcı olmasalar da kemirgen ailesine mensuplar. Sahiplerine aşırı bağlılık gösterirler ve hatta kemirgenler arasında insanlarla en iyi iletişim kuran canlılardır. İnsanlarla iletişimlerinin yanı sıra kendi aralarında da son derece sosyal olan bu canlılar tek başlarına bırakıldıklarında bu durumdan gerçekten hiç hoşlanmazlar. Öyle ki bazı ülkelerde ginepiglerin tek başlarına bakılmaları suç bile sayılır. Bu nedenle en az iki ginepigi birlikte beslemek en ideal olanıdır.

Bunlar ginepiglerin genel özellikleri olmakla birlikte, öte yandan her birinin farklı özellikleri olan pek çok farklı ginepig ırkı da vardır. Ginepig alırken bu ırklardan birini tercih edersiniz. Ama bu ırklar arasında ne gibi farklar vardır diye sorarsanız her birini tek tek incelememiz gerekir. Biz bu makalede en çok tercih edilen ginepig ırklarını ele alalım.

Peruivan Ginepig

Yüzleri hariç tüm vücutlarında upuzun tüyleri olan bu ginepig ırkının tüyleri çok çabuk şekil alır. O nedenle bu ırkı besleyenler, genelde ginepiglerine sevimli ve farklı görünümler kazandırırlar ve ginepig yarışmalarına katılarak evcil hayvanlarının güzelliğini yarıştırabilirler.

peruvians_satin

Sheltie Ginepig

Görünüş bakımından Peruvian ırkını andırsa da tüyleri onlar kadar fazla uzamaz ve birazcık daha farklıdır. Dümdüz uzamayan tüyleri arada bir kabarık durabilir. Bu da daha şekil bir görünüme sahip olmalarını sağlar.

sheltie

Texel Ginepig

Bu ırktaki ginepiglerin tüyleri dalgalı ve kıvırcık olur. Başta dalgalı olmayan tüyler uzadıkça kıvırcıklaşır. Özellikle tüyleri uzadıktan sonra çok ilginç bir görünüme sahip olurlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Abessian Ginepig

Bu ırkın tüyleri kıvırcıktır ve uzama şekilleri düzenli değildir. Dolayısıyla dağınık tüylü bir görünüme sahiptirler. Maddi açıdan daha ekonomik fiyatlara satılmaları nedeniyle en çok beslenen ginepig ırklarındandır.

abesian

Teddy Ginepig

Teddy ırkının tüyleri diğer ırklara göre daha kısa olmakla birlikte boyları da daha kısadır. Karışık renklerde olabilen Teddy ırkı kahverengi, beyaz ve sarı renklerinde olabiliyor.

teddy

Lunkarya Ginepig

Diğer ırklara göre kendiliğinden daha şişman bir görünüme sahiptirler. Tüyleri dalgalıdır ve karışık bir şekilde farklı yönlerde uzar. Bu nedenle dağınık bir görüntüleri olur.

lunkarya

Skinny Ginepig

Ginepig ırkları arasındaki en farklı olanı bu ırktır. Vücutlarında bir tane bile tüyleri yoktur. Burun kısımlarında çok az tüy olsa da bu belirgin değildir. Üretimi az olan Skinny ırkı nadir bulunur ve Türkiye’de satılmamaktadır.

skinny

Satin Ginepig 

Tüyleri hafif kabarık olan Satin ırkının tüyleri aşağı doğru uzar. Parlak ve açık renklere sahip olan bu ginepigler, sarı ve beyaz renkleriyle göz kamaştırırlar.

satin

Agouti Ginepig 

Koyu ve mat renklerde olan Agouti ırkının tüyleri kısa olur ve dik bir şekilde çıkar. Görünüş itibariyle köstebekleri andıran bu canlılar diğer ırklardan farklıdır.

Baby red agouti Guinea pig

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0