Dünyanın en yüksek noktasından uçabilen bir kuş!


0
maxresdefault (1)

Geçtiğimiz haftalarda Dubai’de bir kuşun üzerine kamera yerleştirildi ve 164 katlı gökdelenin en tepesinden semaya doğru salındı. Böylece bu kuş türünün ne kadar yüksekte uçabildiği kanıtlanmış oldu. Peki, sizce bu hangi kuş olabilir?

Fazla meraklandırmadan söyleyelim. Maalesef nesli tükenme tehlikesi taşıyan kartal! İhtişamlı, gösterişli, heybetli ve muhteşem güzellikteki kartalın böyle bir projede kullanılmasının asıl sebebi de zaten neslinin tükenmek üzere oluşu. Dubai’deki Burj Halife’den uçurulan kartalın gökyüzünde salınırken ki görüntülerinin insanlarda hayranlık uyandırması ve buna bağlı olarak kartalların nesli için insanlığın daha duyarlı olması amaçlanıyor.

burj_khalifa_aka_burj_dubai-wide
Burç Halife – Dubai

Bununla birlikte kartal üzerindeki çip sayesinde tüm Dubai bir kartalın gözünden videoya kaydedilmiş oldu. Makalemizin sonundaki videodan da görebileceğiniz gibi, kartalın uçuşu muazzam ve göz yaşartıcı güzellikte. İzlerken adeta onunla birlikte uçuyormuş gibi oluyorsunuz.

Tabi bu video aynı zamanda kartalların ne kadar yüksekten uçabildiklerinin de bir kanıtı değerinde. Kartalın uçurulduğu 164 katlı dediğimiz Burç Halife gökdeleni tam 828 metre uzunluğunda. Bu Dubai’deki en yüksek gökdelen. Sadece Dubai’de mi? Hayır. Dünyadaki en yüksek yapı özelliğini de taşıyor. Yani diyebiliriz ki kartallar yeryüzünün en yüksek noktasından uçabilen ender kuş bir kuş türü.

Kartallar hakkında kısa bilgiler

Neslinin tükenmek üzere olduğunu söylediğimizi kartalların özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak, görüş mesafeleri oldukça iyi ve geniş kanatlara sahipler. Delici özellik taşıyan bir gagaya sahipler.

Kayalıkların tepelerine yuvalarını yapıyorlar ve oralarda yumurtluyorlar. Aynı zamanda tek eşli canlılar olan kartallar, kendi yuvalarına oldukça sadıklar. Öyle ki yavrularıyla ve eşiyle birlikte ömürlerini geçiriyorlar.

rüyada-kartal-görmek

Kartallar tek tür değil elbette. Yirmiye yakın farklı türü bulunuyor. Bunların en ünlülerinin yılan kartalı, kaya kartalı, bozkır kartalı ve kara kartalı olduğunu söyleyebiliriz.

Avlarını çok uzaktan gözlerine kestirirler ve saatte 350 kilometre hıza ulaşarak hedefindeki yılanın hamlesini yapmasına izin vermeden onu avlayabilir. Ardından yakaladığı avını kayalıklara atarak öldürdüğünden emin olur ve yuvasına götürür.

Bu size garip gelecek olsa da, kartalların yavruları arasından en büyük olanı kimi zaman kendinden küçük olanı yiyebilir. Ancak hayvanların doğasında bu normal olan bir durumdur.

Dünyanın en tepesinden uçabilen kartal


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0