Su kaplumbağalarında hibernasyon nedir?

200 milyon yıldır yaşadığı bilinen kaplumbağaların içgüdüsel davranışlarından biridir hibernasyon. Bildiğimiz adıyla kış uykusu…


-1
waterTurtlesInTank-621x320

200 milyon yıldır yaşadığı bilinen kaplumbağaların içgüdüsel davranışlarından biridir hibernasyon. Bildiğimiz adıyla kış uykusu…

Deniz kaplumbağaları hariç kara ve su kaplumbağaları, doğa şartlarındayken iklim koşullarına göre Kasım ile Mart ayları arasında kış uykusuna yatarlar. Bu dönemde vücutlarının çalışması yavaşlar, yağ depolayamazlar, zayıflarlar, dirençleri düşer ve metabolizmaları yavaşlar.

Bunu neden yaparlar? Çünkü hava soğur, yiyecekleri azalır, güneş ışığından mahrum kalırlar, kendilerini korumaya alırlar vs.

Ev ortamındaki kaplumbağalarda hibernasyon

aquarium

Ev ortamında beslediğimiz kaplumbağalarda ise kış uykusu önemli bir sorun haline gelir. Tam olarak ne yapacağımızı bilmediğimiz zaman kaplumbağalarımızın bu dönemlerinde öldüklerine tanık olabiliriz. Bu nedenle kaplumbağalarımız için doğal yaşamlarına uygun bir ortamı oluşturmak başlıca görevimizdir.

Kaplumbağalar vücut ısılarını bulundukları ortama göre ayarlarlar ve ortam ısısı 22 derecenin altına indiği zaman vücut ısıları da düşer. Böyle bir durumda kaplumbağanız yemeyi bırakır ve hareketsizleşir. Doğal ortamlarında güneş ışığından mahrum kalmayan ve yeterli ısıya sahip olan bu kaplumbağalar, ev ortamında uygun ortam hazırlanmadığında büyük sorun yaşarlar.

Bu dengeyi sağlayabilmek için kaplumbağanızı ya tam aktif ya da tam pasif tutmalısınız. Bu ne demek? Tam aktiflik için bulunduğu ortamın ısısını sürekli olarak 22 derecenin üzerinde tutarsınız. Aynı şekilde güneş ışığı ihtiyacını gidermek için de bir ultraviyole lamba koyarsınız. Aslında kaplumbağalar için en uygun yaşam alanını bir teraryum ile sağlayabilirsiniz. Teraryum hazırlarken dikkat etmeniz gereken bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Tam pasiflik ise kış uykusu demektir ve içerisinde az miktarda su bulunan bir kapta üzerini örtersiniz. 10 derecelik yerde en karanlık ve serin bölgede Mart ayına kadar bekletirsiniz.

Kış uykusuna yatırmak zorunda değilsiniz

Twistneck008 - Turtle Pimp

Ancak kış uykusu yöntemini beslenmeye ihtiyacı olan küçük kaplumbağalarda yapmamalısınız. Özellikle 8 yaşına kadar olan kaplumbağaları kesinlikle kış uykusuna yatırmayın. Büyük olanlarda ise uygulayabilirsiniz. Aslına bakarsanız, ev ortamında beslenen kaplumbağaların kış uykusuna yatırılmaması gerekir. Bu durum onların ölüm riskini arttıran bir durumdur. Bunun yerine tam aktiflik hali çok daha sağlıklıdır. Kaplumbağanızın sağlıklı yaşam koşullarını sürekli olarak sağladığınız sürece, onu kış uykusuna yatırmanız gereksiz yere onu zora sokmak olacaktır.

Kış uykusundan uyanma durumu

Diyelim ki kaplumbağanızı kış uykusuna yatırmak durumunda kaldınız ya da yeterli şartları sağlayamadığınızdan dolayı kaplumbağanız kendisi kış uykusuna yatmak durumunda kaldı. Peki, bu durumda uyandığında kaplumbağanızdaki değişimler nasıl olur?

Kış uykusundan uyanan kaplumbağanız zayıflamış olacaktır. Bu andan sonra ısıtıcı yardımıyla suyun uygun sıcaklığa (28 dereceye) gelmesini sağlamalısınız. Ardından vitamin ve protein açısından zengin olan yemlerle beslemeye başlamalısınız. Kaplumbağanız eski kilosuna kavuşmalıdır.

Kış uykusu boyunca sistemleri yavaşlayan kaplumbağanızın sindirim sisteminde kabızlık gibi bazı bozukluklar görülebilir. Bu gibi durumlarda kaplumbağanızı 3 gün boyunca her gün 15 dakika kadar 30 derecelik suyun içinde bekletmelisiniz ki bu bağırsaklarının tekrar çalışmasını sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1