Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Hamster kafesi nasıl olmalıdır?


-1

Boyları minicik, bünyeleri ise bir o kadar hareketli! Kemirmeye bayılıyorlar, koşmadan duramıyorlar! Evin içinde dolanmaktan değil, kendi yuvalarında olmaktan mutluluk duyuyorlar! Hadi, narin ve sevimli dostlarımız için rahat, güvenli ve hareketli mi hareketli bir yuva tasarlayalım!
Bunu için gereken her şeyi sizler ve tüm hamsterlar için derledik!


Hamster kafesinin boyutları ne olmalıdır?

Hamsterlar boyutlarıyla orantılı olacak şekilde geniş kafeslerde rahat ederler çünkü koşma, yuva yapma, tırmanma gibi ihtiyaçları vardır. Kafes ölçülerinin en az 75x50x50 cm olması gerekir. Eğer Suriye hamsterınız varsa kafesin bu ölçü değişir. O zaman taban alanı en az 1000 cm2 olan bir kafes seçmeniz gerekir. Ayrıca unutmamalısınız ki Suriye hamsterınız yalnız yaşamayı sever. Kafesi büyük olsa da ölümcül kavgalara sebep olmamak için yanına kimseyi koymamalısınız. Eğer cüce hamsterınız varsa 15-20 cm yüksekliğinde 750 cm2 taban alanına sahip kafesler yeterlidir. Tel kafes tercih ediyorsanız taban derinliğinin en az 4-5 cm olmasına dikkat edin. Böylece tatlı dostlarımızın kafes tabanını yapmak için daha iyi bir yerimiz olur.


Doğru hamster kafesi nasıl seçilir?

Tatlı dostlarımız çok küçük olduklarından evde gezip dolaşmaları onlar için çok tehlikelidir. Kaybolma ya da kazaya uğrama riski yüksektir. Bu nedenle onlara geniş bir yuva yapmamız gerekir. Hamster kafesini seçerken kafesin sert plastik, demir ya da paslanmaz çelikten yapılmış olmasına dikkat edin. Kemirgen dostumuz ahşap ya da alüminyum malzemeyi kemirebilir. Fanus kafes yerine tel kafes ya da havalandırması olan bir plastik kafes tercih etmelisiniz. Tel kafesin en iyi yanı hareket etmeye ve tırmanmaya bayılan hamsterınızın enerjisini atmasını sağlamasıdır. Minik dostlarımızın kafasının sıkışma ve sakatlanma riskini ortadan kaldırmak için tel hamster kafesi seçerken tel aralıklarının 0,5 cm’i geçmemesine ve tabanın tel olmamasına dikkat emelisiniz.Plastik hamster kafesinin en iyi yanı ise temizliğinin kolay ve havalandırmasının olmasıdır. Eğer plastik hamster kafesi seçerseniz hamsterınıza bir oyun alanı yaratmanız gerekir ki tel hamster kafesinde olduğu gibi enerji atabilsinler…

Hamster kafesi nasıl tasarlanmalıdır?

Kafesin dış tercihlerini yaptıysak gelelim diğer konulara. Bir hamsterın kafesi, onun tek yaşam alanı olacağı için beslenme, dışkılama, oyun oynama, koşma, tırmanma, kemirme gibi her türlü ihtiyacı karşılamalıdır. En baştan sıralayacak olursak önce kafesin tabanını hazırlamalıyız. Tabanı hidrofil pamuk yerine talaş ya da samanla yapmanızı öneririz. Talaş ve saman zeminler, besin ya da dışkının oluşturduğu nemi hapseder ve kokuyu önler, ayrıca minik dostlarımızın eşeleme ihtiyacını gidermesini sağlar. Elbette talaşların her gün, tüm kafesin en az haftada bir kez temizlenmesi gerekir. Gelelim su ve mama ihtiyacına… Şişesi metal olan, bilyeli bir su kabı tercih etmeli, iki ayrı da mama kabı bulundurmalısınız. Mama kaplarından birini yaş, diğerini kuru mamalar için kullanmalısınız. Kemirme ve enerji atma ihtiyacına gelecek olursak da şunlara önem vermenizi öneririz. Dişleri sürekli uzayan sevimli dostumuzun kemirme ihtiyacını gidermesi ve dişlerini  kısaltması için mutlaka bir kemirmelik bulundurmalıyız. Hamster kemirmelikleri, mineral ve kalsiyum ihtiyacını da karşılayacaktır. Ayrıca çok seveceği lifli otlardan koyarak keyfini artırabiliriz. Oyun ve hareket ihtiyaçlarını ise hamster tekerlekleri ile karşılayabilirsiniz.

A cute tiny hamster sitting in a dish with its hands on the water bottle spout drinking water from it


Hamsterlar nerede rahat ederler?

Hamsterlar kendilerini mutlaka güvende hissetmek isterler. Bu nedenle kafesinin içinde 4 kenarı kapalı çatılı bir evleri kesinlikle olmalıdır. Sizin yapabileceğiniz gibi bu yuvaları iç güdüsel olarak kendileri de yapmak isterler. Bu nedenle onlara yuva yapabilecekleri minik küpler koyabilirsiniz. Hamsterlar güneşten ve ışıktan hoşlanmazlar. Kafesi doğrudan güneş ışığında tutmamalı, loş bir ortam seçmeli, aşırı soğuk ve cereyandan korumalısınız.

Hamsterınıza ideal bir yuva yapmak için web sitemizi ziyaret edin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1