En Popüler 10 Akvaryum Balığı ve Özellikleri

En popüler 10 Akvaryum Balığı ve Özellikleri


0

Rengarenk balıkların deniz gibi bir ortamda ince ince salınmalarını izlemek, onları beslemek ve onlara bakmak kimileri için yalnızca bir hobi, kimileri içinse bir tutkudur. Akvaryum kültürüne sahip olmak, ilk etapta yalnızca evde balık beslemek gibi görünse de aslında zahmetli ve önemli bir iştir. Tıpkı kedi, köpek, kuş ya da kemirgenler gibi balıkların da cinsine göre farklı ihtiyaçları bulunur. Suyun derecesi ve temizliği, akvaryumun zemini, dekorları, balıkların ihtiyacı olan yemlerin kalitesi ve içeriği dikkat edilmesi gereken en önemli konulardandır. Ben de evde balık beslemek istiyorum, diyorsanız veya hali hazırda var olan akvaryumunuzdaki balık çeşitliliğini artıracaksanız önce balıkları tanımalı ve ihtiyaçlarını bilmelisiniz. En popüler 15 akvaryum balığı çeşidini ve onların özelliklerini sizler için derledik.


Japon Balığı

Familya: Sazangiller
Su sıcaklığı ihtiyacı: 18-25 derecedir.
Beslenme tipi: Otçuldurlar fakat sıklıkla bitkisel bazlı yem yediklerinde kabız olup ölebilirler. Bu nedenle haftada 1 kez haşlanmış ıspanak ya da bezelye ile beslemek gerekir.
Önemli özellikleri: Hafızaları diğer balıklara göre çok daha gelişmiştir. Hafıza süresi 3 saniye değil, 6 aydır. Bu nedenle yemek saatlerinin düzenli olması onlar için önemlidir. güçlü hafızası sayesinde sahibini tanır ve sadıktır. Kendi cinsleriyle uyumlu olsalar da başka cins balıklarla yaşamaktan hoşlanmayabilirler.


Neon Tetra

Familya: Characidae (Neon balığı olarak da bilinir.)
Su sıcaklığı ihtiyacı: 22-24 derecedir.
Beslenme tipi: Hem etçil hem otçuldurlar. İştahları yerinde olan balıklar olduğu için yem ayırt etmezler.
Önemli özellikleri: Neon balıkları diplerde yaşamayı sevdiği için akvaryumun dibine midye kırıkları ve akvaryum içine bitkiler konulmalı, suyun ph seviyesi yüksek olmalıdır. Çünkü neon balıkları amazon nehirlerinde yaşamaya alışkındırlar. Ayrıca grup halinde yaşamaktan hoşlandıkları için 8’li gruplar halinde alınması önerilir. Kendinden büyük balıklarla ve mineral seviyesi aşırı yüksek sularda yaşaması önerilmez.


Zebra Balığı

Familya: Sazangiller
Su sıcaklığı ihtiyacı: 23-26 derece
Beslenme tipi: Hem etçil hem otçuldurlar. Ara sıra yapacağınız yem değişiklikleri onları mutlu edecektir.
Önemli özellikleri: Tek seferde 80-180 arası yumurta bıraktıkları için akvaryumda bile üreyebilirler. Üreme dönemlerinde agresifleşebildikleri için diğer balıklardan ayırmak gerekebilir ama bu dönem dışında grup halinde yaşamayı seven uyumlu balıklarıdır. 6 ya da 8’li grup olarak alınması önerilir. Akvaryumlarında bitkilere ve saklanacakları alanlara ihtiyaç duyarlar.


Lepistes

Familya: Poecillidae (Gupi olarak da bilinir)
Su sıcaklığı ihtiyacı: 25-28 derece
Beslenme tipi: Etçil (Üreme dönemlerinde canlı yemle beslemek daha doğrudur.)
Önemli özellikleri: Diğer türlerle iyi geçinen balıklardır ve herhangi bir saklanma alanına ihtiyaç duymazlar fakat akvaryumun içinde bolca bitki olması onları mutlu edecektir. Yumurtlama döneminde su derecesinin bir iki derece artırılması tavsiye edilir. Bakımı kolay olan balık türlerindendir.


Beta Balığı

Familya: Betta (Kavgacı siyam balığı olarak da bilinir)
Su sıcaklığı ihtiyacı:25-27 derece
Beslenme tipi: Etçil
Önemli özellikleri: Halk arasındaki isminden de anlaşıldığı üzere diğer balıklarla zor geçinen bir ırktır. Labirent organları sayesinde suyun dışına çıkıp da hava alabilirler, bu nedenle sığ sularda gezmeyi severler. Filtresiz akvaryumlarda da yaşayabilirler.


Kılıçkuyruk

Familya: Kılıçkuyruk
Su sıcaklığı ihtiyacı: 26-28 derece
Beslenme tipi: Hem etçil hem otçuldurlar.
Önemli özellikleri: Bol bitkili akvaryumlarda yaşamaktan ve yosunla beslenmekten hoşlanırlar. 28 günde bir yavruladıkları için erkek balıkların dişileri yıpratmaması adına bir akvaryumda 2’den fazla dişi bulundurulmalıdır. Ayrıca yavruların diğer balıklar tarafından zarar görmemesi adına saklanma yerleri ve bitkiler, kılıçkuyruk familyası için önem taşır.


Melek Balığı

Familya: Pterophyllum Scalare
Su sıcaklığı ihtiyacı: 26-28 derece
Beslenme tipi: Hem etçil hem otçuldurlar.
Önemli özellikleri: Kendinden küçük balıklarla aynı akvaryumda bakılmamalıdırlar. Küçük balıkları yemek isteyebilirler. Geniş hacimli ve bol bitkili akvaryumları severler.


Çöpçü Balığı

Familya: Corydoras
Su sıcaklığı ihtiyacı: 24-28 derece
Beslenme tipi: Etçil
Önemli özellikleri: Çöpçü balıkların dışkı ile beslendiği bilgisi yanlıştır. Onlar aslında dibe çöken yemleri bulur ve onlarla beslenirler. Bu nedenle keskin köşelere sahip akvaryumlar onlar için uygun değildir. Grup halinde yaşamayı sevseler de agresif balıklara yem olabileceği için birlikte yaşayacağı balıklar uyumlu cinsler olmalıdır.


Sarı Prenses

Familya: Labidochromis Caerul
Su sıcaklığı ihtiyacı: 24-26 derece
Beslenme tipi: Hem etçil hem otçuldurlar
Önemli özellikleri: Bakımı zor ve tecrübe gerektirir. Doğada derinlerde ve kayalık alanlarda yaşadıkları için akvaryumun geniş hacmi olması gerekir ve akvaryum tabanında doğal kaya  parçalarının bulunması önemlidir. Karoten bakımından zengin yemlerle beslenmesi tavsiye edilir.


Moli Balığı

Familya: Molly
Su sıcaklığı ihtiyacı: 25-27 derece
Beslenme tipi: Hem etçil hem otçul  
Önemli özellikleri: Avcı balıklarla bir arada yaşamaları yem olmalarına neden olabilir. Bu nedenle bir arada yaşayacağı balıklar uyumlu cinsler olmalıdırlar. Ani su ısısı değişimleri ölümle sonuçlanabileceği için sağlam bir ısı dengeleme ekipmanına ihtiyaçları vardır. Bitki ve yosunla beslenmeyi sevdikleri için akvaryumun içindeki bitki yoğunluğu onları mutlu edecektir.

Eğer siz de rengarenk balıklarla ilgilenip onlara sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlamak istiyorsanız kesinlikle fanus kullanmamalı, geniş bir akvaryum tercih etmelisiniz. Suyun ısı ve hava dengesi için kaliteli akvaryum ekipmanları kullanmalısınız.
Dilediğiniz tüm balık ürünlerini burada bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0