Muhabbet kuşları nasıl konuşturulur?


0


Hayatınızda her an sizinle sohbet edecek sıkı bir dost arıyorsanız varlıklarıyla hayatınıza neşe katacak tatlı dilli bir arkadaş edinebilirsiniz. Sonra ona kelimeleri öğretip minik dostunuzun sizinle gerçek bir iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Dostluğunuzun sağlam temelleri olsun istiyorsanız ipuçlarımızın takip edin.

Muhabbet kuşu ile tanışma

İlk kez bir muhabbet kuşu ile birlikte yaşayacaksanız işe öncelikli olarak onu tanımakla ve ona uygun bir ortam sağlamakla başlayın. Muhabbet kuşunun ortama uyum sağlaması biraz zaman alacaktır. Ürkek büyümemesi ve sohbet edilmesine aşina büyüyebilmesi için evin içinde insanları en sık sohbet ettiği, yemek masası, salon, oturma odası gibi yerler muhabbet kuşları için çok uygundur. Birkaç gün içinde onunla konuşarak iletişim kurmaya başlayın. Evin içinde yüksek sesler çıkarmaktan kaçının. İki hafta sonra tanışma aşamasını atlatmış ve birbirinize iyice kaynaşmış olacaksınız.

Muhabbet kuşu ile sohbetin öncesi

Muhabbet kuşunuza kelimeleri öğretmeye başlamadan önce onu iyi tanımanız önemli. Onun kapasitesini aşmayacak sayıda ve söylemesi kolay kelimeleri tercih etmelisiniz. Dişi muhabbet kuşlarının kelime hafızasının erkeklerin 1/10’i kadar olduğunu unutmayınız. Dişi muhabbet kuşlarının kelimes hafızası 10 kelimeye yakınken erkek muhabbet kuşlarının kelime hafızası 100 kelimeye kadar çıkmaktadır. Onun hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduysanız artık kelime seçimine gelebiliriz.

Muhabbet kuşları hangi kelimeleri daha kolay söyler

Muhabbet kuşları sert ünsüz harflerden hoşlanırlar, bazı dil bilgisi kuralları onları pek ilgilendirmez çünkü muhabbet kuşları tekrar yöntemi ile kelimeleri öğrenir. P,ç,t,k harfleri onları adeta cezbeder. Doğru kelimeleri seçtikten sonra her gün düzenli olarak bu kelimeleri ona tekrar edin. Bu tekrarlarla öğrenmenin gerçekleşmesini sağlayın. Onunla sohbet ederken kafa karıştırıcı cümlelerden kaçının. Mümkün olduğunca masal anlatıcısı olun. Düz ve az kelimelik cümlelerle konuşun.

Muhabbet kuşlarının dikkatini dağıtmayın

Muhabbet kuşunuza konuşmayı öğretirken onun dikkatini dağıtacak tüm etkenleri ortadan kaldırdığınıza emin olur. Kafesinin içine ayni, oyuncak, salıncak vb şeyler koymayın. Sadece size odaklanmasını sağladıktan sonra ödül yöntemi ile küçük dersler yapın. Örneğin, yanına gidip “babacım” kelimesini 50 kere tekrar edin. O söylediğinde ise mutlaka ödül verin. Bu yöntemle muhabbet kuşunuza kelime öğretmeniz, sohbeti her zaman sizin başlatmayacağınız anlamına gelir. O da sizinle konuşmak istediğinde kendini kelimelerle ifade edebilir.

Tatlı yeşimle tatlı konuşsunlar!

Muhabbet kuşlarının konuşması konusunda kafesinin genişliği, yeri ve muhabbet kuşunuzu ne ile beslediğiniz önemli faktörlerdir. Bu nedenle onu besin değeri yüksek yemlerle beslemeli, krakerlerle ağzını tatlandırmalısınız. Takviye vitaminlerle bağışıklık sistemini ve hafızasını güçlendirebilirsiniz.
Onun mutluluğu için ihtiyacınız olan her şey burada!

Muhabbetiniz bol olsun!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0