Kedilerin Çıkardığı Sesler Ne Anlama Gelir?

Kedilerin çıkardığı sesler ne anlama gelir


1

Ben onun ne demek istediğini bıyığından kulağından anlarım deseniz de kediler aslında hislerini çıkardıkları seslerle anlatırlar. Bazen mutlu olduğunu bazen aç olduklarını anlattıkları gibi sinir, stres, korku gibi olumsuz duygu durumlarını da miyavlamanın farklı tonlarıyla gösterirler. Her gün onlarca kez seslerini duyuyoruz ama kedilerin çıkardığı sesler ne anlama gelir bilmediğimizde onlarla iletişim kuramayabiliyoruz. Sonuçta miyav var, mrrrooovv var…

Bildiğin miyav

Sıkça duyduğumuz bu miyav zaten biz insanlar için özel olarak çıkarılıyor. Kediler birbirleriyle iletişim kurarken bu tonda miyavlamaz, çok daha başka sesler çıkarırlar. Kediler bildiğin miyavlamayla sizinle konuşur yani bu miyav, iletişime geçmek için bir yöntemdir.

Mırlıyorum öyleyse varım.

Böyle kucağınıza gelir sokulur, başını sürter ve dünyanın en yumuş kedisi olmuştur o an hani… İşte o sırada çıkardığı o ses mırlamadır. Bu onun bu durumdan ne kadar mutlu olduğunu gösterir. Fakat dikkat edilmelidir ki kediler aynı sesi iyileşme ihtiyaçları olduklarında da çıkarırlar. Çünkü mırlama sesini çıkarmaları için tüm organlarının mükemmel bir uyum içinde çalışıyor olması gerekir. Tıpkı insanların uyuyarak iyileşmesi gibi kediler de mırlayarak kendilerini iyileştirmeye çalışırlar. Eğer bu farklı tipteki mırlamayı sıkça duyuyorsanız bi veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Gırlıyorsam sebebi var…

Mırlama ile karıştırmayın, kediniz gırlıyorsa stres altında olabilir. Hemen çevrenize dikkat kesilin, kedinizi tehdit altında hissettirecek bir durum olup olmadığını tespit edin. Onu rahatta ve güvende hissettirdikten sonra da gırlama sesini takip edin, gırlama devam ediyorsa belki başka bir psikolojik sıkıntısı olabilir.

Mırk dedi gitti…

“Nasıl da minnoş nasıl da tatlı… Şu tipe baksanıza sehpadan koltuğa, koltuktan dolap üstüne zıplayıp duruyor. Her yere düşüşünde de mırk diyor, gideyim de ben de onunla oynayayım…” Kendinizi içten içe böyle söylerken buluyorsanız mırklandınız demektir. Çünkü kediler şımartılmak ya da dikkat çekmek istediklerinde mırklar ve tam olarak böyle hissetmenizi sağlarlar.

Tıslıyorsam oradan uzaklaş!

İsyan, nefret, kan, gözyaşı! İşte tıslamadık kısa tanımı… Bir kedi tıslıyorsa hem diğer kediler hem insanlar dikkatli olmalıdır çünkü tıslama güçlü bir tehdittir ve kedinin üstüne gidilirse çevresindekilere zarar verebilir. İyisi mi siz tıslamayı duyduğunuz an oradan uzaklaşın.

Nara gibi miyav

Bazen uzun uzun ciyak ciyak miayyyyoooovvvvvv şeklinde bir ses çıkarır kediler. Bunu erkek kedilerden duymayız, bu sesi kızgınlık dönemindeki kısırlaşmamış bir kediden duyarız. Çiftleşmeye hazır olduğunu duyurduğu bir naradır aslında bu uzun miyavlama.

Ben miyklerken gözlerime bak

Kediler, çoğunlukla sizinle göz teması kurarak miykler. Bu tatlı mı tatlı ses, o melül bakışla birleştiği an hipnoz olursunuz. Artık onunla ilgilenmeye programlısınız. Çünkü kediler “ben buradayım, bak ne kadar da tatlıyım” demek için miyklerler, sonunda da istediğini alır.

Şımarmak için her gün 5 doz mırav

Mıravlayan bir kedi o sırada şımarıklıktan kendini kaybetmiş hatta bazen acayip acayip hareketler yapıyor olabilir. Bükülmeler mi dersiniz takla atmalar mı… İşte mırav, böyle aşırı keyifli olunan anlarda söylenen bir miyav tonudur.

Belki üstümüzden bir kuş geçer…

Camda ya da balkonda gökyüzüne bakan kediden cik tadında bir kuş sesi ya da kumru taklidi duymanız mümkün. Kediler av olarak gördükleri canlıları yakınına çekmek için onların sesini taklit ederler.

Tarifi imkansız bi’ ses

7 tane parmak kedi doğurmuş, hepsini almış kucağına emziriyor. O sırada bazı sesler duyuluyor mmrrkk mrrkk icimiyi gibi… Bu ne bir miyav ne bir insan sesidir. Anne kedi tarifi imkansız bu sesle yavrularıyla iletişim kuruyordur. Yavrular mırlamasın da ne yapsın şimdi…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1